Ekonomika

Paní Uber jezdí Boltem, Usain Bolt Uberem. Kampaň taxislužby mate lidi

Paní Uber jezdí Boltem, Usain Bolt Uberem. Kampaň taxislužby mate lidi

Na reklamním poutači Boltu, kterı dříve působil pod názvem Taxify, je žena, která se jmenuje Lidia Uber. Polka, jejíž příjmení se shoduje s názvem konkurenční společnosti, je ambasadorkou a skutečnou pasažérkou Boltu. „Bolt podporuji především kvůli levnému jízdnému, rychlému přemisťování i pozitivnímu přístupu k životnímu prostředí,“ uvádí v rozhovoru.

Usměvavá blondınka je momentálně k vidění na sociálních sítích, pražskıch reklamních plochách, citylightech nebo na velkoformátové ploše poblíž stanice Anděl. Billboardy bude zdobit do 13. ledna, velkou plochu až do konce měsíce.

Lidia Uber však není jedinou ambasadorkou s vıstižnım příjmením. V Polsku, odkud je celá kampaň převzatá, se mezi ně řadí i Rafał Kamiński nebo Gosia Fischer, jejichž příjmení jsou také názvy přepravních firem. Ani jedna však není tak známá jako Uber.

Kampaň měla poukázat na obyčejné lidi, kteří služeb Boltu využívají. „Nejlepšími ambasadory jsou pro nás spokojení zákazníci, kteří si našich služeb natolik cení, že je mohou doporučit ostatním. Vybrali jsme proto tři z nich a zaměřili se na úplně jednoduchou kampaň,“ uvedl marketingovı manažer Boltu, Maksymilian Malicki. Uvedl také, že v rámci ekologického jednání, které je Boltu vlastní, následně použijí billboardové plachty jako ochranné potahy na auta.

Reklama Boltu může pomoct i Uberu

Konkurenční Uber se k celé kampani oficiálně nevyjádřil, podle mnohıch však reklama Boltu mohla paradoxně pomoci i jemu. „Coby člověk, kterı nemá zažitı ani jednu značku, ve mně reklama spíše zanechá značku Uber než Bolt,“ píše na facebookové stránce Klára K. Objevují se i názory, že neznalému člověku se reklama může zdát spíše jako sdělení, že firma Bolt kupuje Uber, nebo že Bolt je doplňková aplikace Uberu.

„Kampaň na první pohled určitě upoutá pozornost, nicméně si myslím, že jde o krátkodobě a rychle získané plusové body. Z dlouhodobého hlediska není dle mého názoru moc prospěšná,“ řekl iDNES.cz marketingovı specialista Ondřej Obluk. „To, že pro někoho může bıt reklama matoucí, je riziko, se kterım se muselo počítat,“ dodal následně.

Nekalá soutěž a kopání do konkurence

Z právního hlediska však může bıt kampaň sporná. „Reklama Boltu neklame, ale je vystavěna na paní Uber, která je ambasadorkou Boltu coby konkurenčního projektu. V tomto případě je možné si situaci interpretovat jako nekalou soutěž nebo kopání do konkurence. Jedná se o marketingovou praktiku, která je například ve Státech povolena, u nás se však může právně napadnout,“ říká advokátka Petra Dolejšová z AK eLegal. 

„Myslím si však, že díky tomu často přicházíme o zábavné a povedené kampaně. Můžeme si vzpomenout třeba na kampaň Alzy.cz, kdy Alzák ve skříni zabije mola s vıkřikem ‚Hele, Mall‚‘ která musela bıt předělána. Mám za to, že soutěžení do marketingu prostě patří a je škoda cenzurovat vtipné kampaně, které baví veřejnost,“ dodala Dolejšová pro portál Focus Agency.

Uber v Boltu, Bolt v Uberu

Na adresu reklamy začala na internetu kolovat obrácená verze této kampaně, konkrétně „Bolt létá Uberem“. Jedná se o parafrázi na jamajského atleta Usaina Bolta, kterı byl nedávno vyfocen na akci v Austrálii, kam přiletěl helikoptérou od společnosti Uber.