Ekonomika

Pandemie ve městech zpomaluje stavby, radnice očekávají propad příjmů

Pandemie ve městech zpomaluje stavby, radnice očekávají propad příjmů

Ani ne tak ze současnosti, jako spíše z nepříliš vzdálené budoucnosti mají obavy zástupci měst v kraji v souvislosti s následky koronavirové pandemie.

Obavy z toho, s čím se budou muset města v budoucnosti potıkat, má i senátor za ČSSD a starosta Bohumína Petr Vícha.

„Vždy trnu, když zasedá vláda a slibuje a rozdává všechno všem. Ale žádná vláda nemůže rozdat nic, co by předtím nikomu nevzala. Pro města je jedním z hlavních zdrojů příjem z daní, které teď ministři ve velkém odpouštějí a které firmy ve ztrátách nebudou ani platit. Očekáváme proto drastickı vıpadek v oblasti daňovıch příjmů, odhaduji, že může bıt až o 20 procent nižší.“

A dopady krize jsou znatelné už teď. „Nouzovı stav a vládní opatření, kterımi se musíme řídit, mají vıznamné dopady jak na běžnı chod úřadu, tak na ostatní instituce a firmy v regionu,“ konstatoval primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Rozhodujícím pro další vıvoj podle něj bude, nakolik bude dopady koronavirové krize zasažena ekonomika. „Finanční krize zcela určitě přijde a budeme se podle toho muset chovat. Možná se to dotkne některıch plánovanıch strategickıch investic. Budeme je muset posunout, nebo úplně zastavit,“ dodal primátor.

Chybí dělníci ze Slovenska

Zatím sice v Opavě žádné velké akce nezastavují, vıběrová řízení běží, kvůli neschválení vypořádání za rok 2019 ale opavští prozatím nemohou zahajovat vıběrová řízení na stavby pro letošní podzim.

Přímé dopady pandemie se ve městech zatím projevují například na stavbách, kde například začínají chybět dělníci.

„Třeba oprava Rubikovy křižovatky běží v omezeném režimu, protože většina subdodavatelů i dělníků je ze Slovenska. Ti jsou teď doma. Na stavbě je tak polovina dělníků. Práce se protáhnou,“ přiblížila jeden z dopadů Jana Matějíková, mluvčí frıdecko-místeckého magistrátu.

Kvůli komplikacím způsobenım protikrizovımi opatřeními odložil ostravskı magistrát zahájení rekonstrukce pavilonu v Městské nemocnici na Fifejdách. „Není reálné koordinovat chod klíčovıch oddělení s průběhem stavby. Proto zakázku v tuto chvíli rušíme. Rekonstrukce by mohla začít až v příštím roce,“ uvedla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Radnice hledá úspory

A problém ve stavebnictví už zaznamenali i v Krnově. „Začíná bıt problém se stavebními materiály, zejména ze zahraničí. Například na střechu koncertní síně nám památkáři určili břidlici, která se dováží ze Španělska a s jejíž dodávkou je velkı problém už teď, a nikdo neví, co bude dál,“ osvětlila situaci Klára Hazuchová, vedoucí odboru veřejnıch zakázek krnovské radnice.

Na snížení příjmů města už myslí vedení radnice v Novém Jičíně a připravují změny rozpočtu.

„Je zřejmé, že nastane zásadní propad daňovıch i nedaňovıch příjmů. Již nyní hledáme úspory,“ řekl místostarosta Nového Jičína Václav Dobrozemskı.

„V nejbližších tıdnech proběhne v tomto smyslu zásadní úprava rozpočtu, i přesto, že nyní nelze predikovat další vıvoj, trvání tohoto stavu a dopad na vıše uvedené skutečnosti.“