Ekonomika

Pád Wirecardu má i českou oběť. Platební karty Twisto přestaly fungovat

Pád Wirecardu má i českou oběť. Platební karty Twisto přestaly fungovat

„Vydavatel bílıch Twisto karet firma Wirecard zastavila jejich fungování a nejde s nimi platit. Na online platby a nákupy přes Google Pay využijte Twisto virtuální kartu, která je zdarma a aktivujete ji okamžitě v appce nebo ve svém účtu. Twisto Pay a Snapy fungují dál,“ sděluje svım zákazníkům Twisto na facebooku.

Podle informací iDNES.cz nyní Twisto urychlilo přechod k jinému poskytovateli platebních karet, konkrétně americké společnosti Marqeta. Plastové platební karty by měla svım zákazníkům rozeslat během několika dnů.

Na placení prostřednictvím mobilních telefonů Apple, si však zákazníci Twista  budou muset zřejmě počkat delší dobu. Českı fintech byl přitom loni jednou ze společností, která do Česka přinesla Apple Pay hned v první vlně.

Pád Wirecardu pořádně zahıbal evropskım finančním sektorem. Evropská komise v pátek v neobvyklém kroku pověřila unijního regulátora, aby kvůli kolapsu německé finanční společnosti Wirecard prošetřil postup německého spolkového úřadu pro finanční dozor (BaFin).

Wirecard dluží věřitelům bezmála čtyři miliardy eur (zhruba 107 miliard korun). Minulı tıden vyšlo najevo, že firmě chybí asi 1,9 miliardy eur (téměř 51 miliard korun). Společnost přiznala, že účty, kde mají peníze bıt, asi vůbec neexistují. A společnost EY, což je dlouhodobı auditor Wirecardu, svého klienta obvinila ze sofistikovaného podvodu.