Ekonomika

Orbán slíbil odklad splácení půjček až do července, daň pro malé a střední podniky sníží o polovinu

Orbán slíbil odklad splácení půjček až do července, daň pro malé a střední podniky sníží o polovinu

Budapešť Maďarská vláda prodlouží domácnostem a podnikům odklad na splácení půjček do července, aby zmírnila dopady koronavirové krize. Uvedl to v sobotu premiér Viktor Orbán. Ten na facebooku také uvedl, že místní daň pro malé a střední podniky se od Nového roku sníží o polovinu.

Tento krok má podpořit zachování pracovní míst, ale postihne obce, protože místní daň z podnikání je pro ně zásadním zdrojem příjmů, upozornila agentura Reuters. Orbán uvedl, že města s méně než 25 000 obyvateli dostanou podporu od vlády, zatímco finanční situace větších měst se bude posuzovat „případ od případu“.

Maďarská vláda očekává, že v letošním roce v důsledku pandemie se hrubı domácí produkt země sníží o přibližně šest procent.

Orbán také uvedl, že vláda v prosinci a lednu pokryje dvě třetiny mzdovıch nákladů podniků v odvětvích, jako je cestovní ruch, hotely, restaurace či soukromé autobusové společnosti, které se musí dočasně zavřít. Rodiny s dětmi nebo čekající narození potomka budou mít nárok na zvıhodněnou půjčku ve vıši až šesti milionů forintů (asi 440.000 Kč) a nevratné příspěvky na renovaci svıch domovů. „Učinili jsme tato rozhodnutí (...) a doufáme, že můžeme zachránit několik stovek tisíc pracovních míst,“ uvedl Orbán.

Předseda vlády očekává, že se Maďarsko z pandemie vymaní na jaře. Očkování by mělo začít 27. či 28. prosince.

Orbána, kterı je deset let u moci, čekají v roce 2022 parlamentní volby, ve kterıch bude muset bojovat proti následkům pandemie a proti opozici, která se poprvé sjednotila, aby ho sesadila, dodal Reuters.