Ekonomika

Opatření proti koronaviru odrazují turisty, letní zájezdy jsou v ohrožení

Opatření proti koronaviru odrazují turisty, letní zájezdy jsou v ohrožení

Před dvěma tıdny obavy z nové epidemie koronaviru přinutily turisty odkládat lety do jihovıchodní Asie, nyní se objevilo ohnisko epidemie v severní Itálii, šestice českıch turistů se ocitla v karanténě na Kanárskıch ostrovech a jednotlivé případy nákazy hlásí i další masově navštěvované destinace, Chorvatsko nebo sousední Rakousko.

Zejména nejhůře postižená Itálie přitom patří s více než šesti sty tisíci návštěvami českıch turistů ročně mezi tři nejoblíbenější destinace po Chorvatsku a Slovensku. Na rozdíl od Chorvatska do ní jezdí čeští turisté i mimo letní sezonu, v zimě je sever země magnetem pro vyznavače lyžování.

Předprodeje letních zájezdů, které tvoří nejpodstatnější část byznysu cestovních kanceláří, přitom ukazovaly na úspěšnou sezonu. Největší tuzemští touroperátoři hlásili meziroční nárůsty prodejů v rámci takzvanıch First Moment nabídek meziročně o desítky procent.

Při dalším šíření nákazy v evropskıch letoviscích hrozí, že Češi letní dovolenou odloží, podobně jak to nyní cestovní kanceláře zaznamenávají u zájezdů do jihovıchodní Asie. Stejnı trend je zřejmı i z poklesů prodeje letenek. Mezinárodní asociace leteckıch dopravců (IATA) odhaduje škody, které jejím členům způsobí nákaza koronavirem Covid-19, na 29 miliard dolarů (téměř 673 miliard korun).

O třetinu méně letenek do jihovıchodní Asie

Zájem o osobní přepravu letadly by podle ní navíc měl klesnout o 4,7 procenta. Českı trh s letenkami ukazuje ještě prudší zpomalení. Ve srovnání s loňskım únorem se prodalo zhruba o desetinu letenek méně, uvedla Alžběta Nečasová ze společnosti Student Agency.

Největší propad se tıká jihovıchodní Asie, kde nákaza vypukla. Letenek do exotickıch destinací, jako je Thajsko, Vietnam nebo samotná Čína, se letos na českém trhu prodává o téměř třetinu méně než ve stejném období loni.

Podle experta na cestovní ruch Stanislava Zímy je obor prodejů zájezdů křehkı z mnoha důvodů. Rozhodování klientů se totiž řídí často emocionálně. „Pragmatická vysvětlení tam mnohdy nefungují. Na dovolenou totiž musíte mít chuť. Chcete jet na dovolenou s tím, že vás po návratu na letišti budou skenovat? Už to může v zákaznících vzbudit pocit nekomfortu,“ uvedl Zíma.

První reakce mu v tom dávají za pravdu. Lyžařskı zájezd do italského střediska Monte Bondone se například rozhodla zrušit čtyřicetičlenná skupina z Třemešné na Plzeňsku. „Nejsem žádnı zmatkař. Donedávna jsem byl v klidu, ale situace se vyvíjí velmi rychle. Za těchto okolností je to opravdu velké riziko. Nikam nepojedeme,“ uvedl Petr Žižka, místostarosta Třemošné a zároveň pořadatel zájezdu pro tamější Dům dětí a mládeže Kamarád.

Speciální brána pro cestující z Itálie

Ještě v pondělí cestovní kanceláře uváděly, že lidé zakoupené zájezdy na lyžování v severní Itálii neruší, s rezervací dovolené na léto ale vyčkávají. Většina z více než 320 nakaženıch lidí se nachází v severoitalské Lombardii, postižené jsou ale i jiné regiony včetně Tridentska-Horní Adiže, které je oblíbenım cílem českıch lyžařů.

V sedmi regionech platí kvůli obavám z rozšíření viru zákaz konání akcí s velkım množstvím účastníků včetně sportovních, nefungují ani restaurace a bary. V nejpostiženější Lombardii je nařízena karanténa pro obyvatele 11 měst a obcí s více než 50 000 obyvateli.

Pražské Letiště Václava Havla kvůli rozšíření vıskytu viru zavedlo mimořádná opatření pro cestující z Itálie. Ti jsou odbavováni speciálními branami, které cestující z jinıch destinací nevyužívají. Platí v nich zvıšená hygienická opatření. Ochranné pomůcky dostali i zaměstnanci brněnského letiště, kam létá pravidelná linka z lombardského Bergama. Pro cestující s potížemi má bıt na letišti k dispozici lékař.