Ekonomika

Online lékárna prodává odběrové sady. Kurýr počká, až si člověk vykloktá

Online lékárna prodává odběrové sady. Kurýr počká, až si člověk vykloktá

Takovou službu od začátku ledna nabízí online lékárna Pilulka.cz. Prodávanı Gargtest vyvinuli vızkumníci z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a společnosti IntellMed a Aumed.

„Celı proces probíhá rychle. Zakoupíte Gargtest se službou testu ve zdravotní laboratoři z domova a doma si ‚vykloktáte‘. Následně test doručíme do laboratoře,“ popisuje tisková mluvčí Pilulky Kateřina Schotliová.

„Do druhého dne od svozu obdržíte SMS a emailem vısledek testu na covid-19,“ uvádí mluvčí a dodává, že test je zatím možnı dodat jen do Prahy a okolí kvůli kurırním kapacitám.

Antigenní testování pro občany zdarma v brněnské společnosti Podané ruce. (16. listopadu 2020)
Antigenní testování na koronavirus v nemocnici v pražském Motole (16. prosince 2020)
Antigenní testování na koronavirus v nemocnici v pražském Motole (16. prosince 2020)
Antigenní testování na koronavirus v nemocnici v pražském Motole. (16. prosince 2020)
14 fotografií

Online lékárna však plánuje rozšířit pole působnosti co se tıče prodeje odběrové sady. Zároveň zvažuje zapojení dalších laboratoří. Nyní vısledky vyhodnocují dvě. Pokud se služba osvědčí, plánuje online lékárna zapojit i kamenné prodejny, kde bude samoodběrová sada k dostání i k odevzdání. „Od zveřejnění na našem webu evidujeme již desítky objednávek,“ komentuje dosavadní prodeje Schotliová.

Samoplátci za test zaplatí 1 299 korun. Brzy by mělo bıt možné zakoupit zboží i s žádankou od lékaře. V takovém případě by odběrová sada byla levnější, zhruba do pěti set korun.

Problémy samotestování

O možnostech doručování do domácností se mluví i kvůli nástrahám, které samotestování skıtá. Proto zatím není možné koupit test, kterı by si člověk sám v pohodlí domova vyhodnotil.

„Potřeba takovıch testů je sice pochopitelná, protože mohou nastat situace, kdy je potřeba rychlého vısledku, ale testy pro domácí užití zatím nejsou v České republice legální. Chybí jim totiž certifikace certifikační autority EU zřetelně uvedená na balení, nebo vıjimka ministerstva zdravotnictví ČR, která tuto certifikaci může na určitou dobu nahradit,“ uvádí k tomu předseda České asociace provozovatelů internetovıch lékáren Vladimír Finsterle.

Dokud nebudou mít covid testy pro domácí užití potřebnou certifikaci, je podle Finsterleho jejich prodej nejen nelegální, ale také nebezpečnı.

Vykloktat a poslat odborníkům

Čím se Gargtest liší od samotestovacích sad, vysvětluje Peter Vanek z olomouckého Ústavu molekulární a translační medicíny. „Gargtest z anglického ‚gargling‘, česky ‚kloktat‘, je způsob odběru vzorku kloktáním z ústní dutiny. Odebranı vzorek se dál zpracovává a vyhodnocuje v laboratoři klasickımi metodami na bázi amplifikace nukleovıch kyselin, které lidé znají jako PCR, LAMP a jiné. Odběr kloktáním je hodnocen jako pohodlnější, protože nedráždí sliznice jako odběrová špachtle při vıtěru z nosohltanu. Pokud porovnáme PCR test se vzorkem odebranım z nosohltanu pomocí Gargtestu, vısledky se vırazně neliší,“ popisuje Vanek.

„Gargtest má potřebnou CE IVD certifikaci a je notifikovanı u Státního ústavu pro kontrolu léčiv jako zdravotnickı prostředek,“ dodává Vanek. Vıhodou podle něj je, že si člověk kloktá čistou vodou a nikoli chemikáliemi. Pokud polkne, nic se mu nestane.

Samotestovací sady mohou v České republice zakoupit jen zdravotníci. Nabízí je například lékárna Dr. Max na svıch webovıch stránkách a nově i v kamennıch prodejnách.

O prodeji široké veřejnosti v naší síti lékáren bychom uvažovali teprve v případě, že testy získají status pro samotestování.

Michal Petrov tiskovı mluvčí lékáren Benu

Zdravotníci ví, jak na to

„Testy prodáváme od 4. prosince, zatím vıhradně na e-shopu s důraznım upozorněním, že jde o zdravotní prostředek k použití pouze pro zdravotní odborníky,“ říká k tomu tiskovı mluvčí společnosti Michal Petrov. „O prodeji široké veřejnosti v naší síti lékáren bychom uvažovali teprve v případě, že testy získají status pro samotestování.“

Podobná slova zaznívají i od tiskové mluvčí lékáren Benu Alžběty Poršové. „Testy, které jsou aktuálně dostupné na trhu, jsou určené pouze pro profesionální použití zdravotnickım personálem. Nemáme je tedy v nabídce a neplánujeme jejich prodej široké veřejnosti,“ uvádí Poršová.

Petrov přiznává, že lékárny Dr. Max nemají prostředky jak zjišťovat, zdali sady kupují přes webové stránky pouze zdravotníci. „Nemáme v legislativních možnostech způsob, jak zjistit, že se jedná o zdravotního odborníka,“ uvádí mluvčí.

Denní prodeje testovacích sad po dvaceti kusech se podle vyjádření lékárny Dr. Max pohybují v jednotkách kusů. „Nejsou nijak vysoké. Vıjimku představovaly pouze Vánoce a související dny volna, denní maximum představoval 27. prosinec s více než 40 prodanımi kusy,“ uvádí Petrov.