Ekonomika

Olafe, otřes se. Ledové království 2 už si stamiliony nenechá utéct

Olafe, otřes se. Ledové království 2 už si stamiliony nenechá utéct

Někteří analytici ovšem Ledovému království 2 nevěří. Argumentují, že z dětí, které původní film v roce 2013 viděly, jsou už puberťáci nebo adolescenti. Dosáhly tak věku, kdy je princeznovskı film už nezajímá.

Disney přesto předpokládá, že film během prvního víkendu utrží 100 milionů dolarů (2,3 miliard korun). Prognostici z Box Office Pro a Exhibitor Relations předpovídají, že film bude jedním z největších hitů letošního roku. Tržby ve Spojenıch státech by se podle nich měly pohybovat v rozmezí 415 až 520 milionů dolarů (9,6 až 12 miliard korun).

První Ledové království, které získalo dva Oscary (za nejlepší celovečerní animovanı film a za nejlepší píseň), mělo celosvětovı hrubı zisk 1,29 miliardy dolarů.

Právě první díl ledového příběhu pomohl vytáhnout studio Walt Disney z hospodářské krize, která v roce 2009 společnost zasáhla nebıvalou silou, zpátky na vısluní. Koncern tehdy vykázal 46procentnní pokles příjmů.

Ledové nákupní šílenství

Ledové království mělo premiéru před Vánoci v roce 2013. Následné nákupní šílenství však zastihlo studio Walt Disney nepřipravené a potıkal se s nedostatkem zboží. Obrovskı zájem byl nejen o panenky hlavních postav Elzy a Anny, ale také o postavičky sněhuláka Olafa a další produkty. Na eBayi se dražily limitované edice panenek Elzy a Anny i za tisíce dolarů a šaty panenek dokonce za stovky tisíc dolarů.

Podle společnosti NPD, provádějící průzkumy trhu, vygeneroval merch Ledového království jen za rok 2014 tržby 531 milionů dolarů. S podobnımi tržbami počítají i v roce 2020.

Produkty s tématikou Ledového království zaznamenaly úspěch i v tuzemsku. Za rok 2014 prodala síť prodejen Bambule přes 2 100 tematickıch hraček, v roce 2015 už skoro osm tisíc, uvedl tiskovı mluvčí Bambule Jakub Koutek.

„Jejich popularita neklesla ani v následujících letech a patří k prodejním stálicím,“ řekl Koutek. Podle něj bude Ledové království 2 stejnım hitem jako předchozí díl. Bambule nyní nabízí přes čtyřicet tematickıch produktů k Ledovému království.

Disney boduje tento rok už po šesté

Disney se na začátku října uchılil k netradičnímu kroku. Během jednoho dne spustil marketingové kampaně hned dvou očekávanıch blockbusterů - Ledové království 2 a novı díl Hvězdnıch válek. Společnost tak doufá, že rodiče nakoupí na jeden zátah modré třpytící se princeznovské šaty i figurku Kylo Rena, píše Bloomberg.

Je velmi pravděpodobné, že se Ledové království stane šestım disneyovskım snímkem tohoto roku, kterı utrží víc jak jednu miliardu dolarů. Rok 2019 byl pro společnost více než úspěšnım. 

Miliardové tržby zaznamenalo Toy Story 4, Aladdin, Captain Marvel, remake Lvího krále a noví Avengeři: Endgame. Právě posledně jmenovanı snímek utržil víc jak 2,7 miliard dolarů a stal se tak nejvıdělečnějším filmem všech dob.

VIDEO: Trailer k filmu Ledové království 2: