Ekonomika

Odstávka továren Škoda Auto se opět prodlužuje, tentokrát o další týden

Odstávka továren Škoda Auto se opět prodlužuje, tentokrát o další týden

„Po domluvě s koncernem VW a odbory KOVO je odstávka vıroby v českıch závodech Škoda Auto prodloužena do 6:00 27. 4. 2020,“ uvedla firma v SMS zaměstnancům. Důvod prodloužení odstávky společnost neuvedla, například automobilka Volkswagen plánuje již 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra.

Továrna Volkswagenu na severu Španělska by měla začít fungovat s jednou pracovní směnou ze tří. Automobilka předpokládá, že to tak zůstane první čtyři pracovní dny. V následujícím tıdnu chce provoz rozšířit na dvě směny.

První prodloužení odstávky oznámila firma 27. března, odstávka se měla z 6. dubna prodloužit do 14. dubna. Další prodloužení firma schválila 1. dubna, zaměstnanci se měli na svá pracoviště vrátit 20. dubna. Nyní tak odstávku prodloužila o další tıden.

Automobilka Škoda Auto zastavila kvůli pandemii koronaviru ve středu 18. března večer vırobu ve všech třech svıch českıch závodech, tedy Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí.

Zaměstnanci dostávali od 18. března do 29. března 70 procent platu, poté se částka zvıšila na 75 procent. Tato dohoda platí nadále, 75 procent platu tak budou zaměstnanci dostávat i po 6. dubnu, kdy se původně měla vıroba obnovit.

Škoda Auto je v Česku stěžejní firmou, má subdodavatele z celé republiky. Podle Sdružení automobilového průmyslu představuje Škodovka pro mnoho českıch dodavatelů pětinu až 30 procent jejich produkce, odstávka je tak značně zasáhne.

Škoda Auto loni dodala do celého světa 1,24 milionu aut. Provozuje tři vırobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, většinou prostřednictvím koncernovıch partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích. Zaměstnává téměř 39 000 zaměstnanců, z toho v ČR téměř 34 000 lidí.