Ekonomika

Odstavená auta bude možné snáze odtahovat z ulic. Poslanci schválili novelu

Odstavená auta bude možné snáze odtahovat z ulic. Poslanci schválili novelu

Praha Vlastníci silnic a veřejnıch parkovišť zřejmě budou mít širší práva odstraňovat z nich odstavené automobily. Budou moci nechat odtáhnout také vozidla, která nebudou mít déle než půl roku platnou technickou prohlídku. Novelu zákona poslanců ANO schválila sněmovna ve středu.

Podpořilo ji 179 přítomnıch poslanců. Nyní ji dostane k projednání Senát. Podle současného zákona je možné nechat odtáhnout vrak auta pouze v případě, že má silně poškozenou karoserii nebo mu chybí motor.

Předkladatelé, mezi nimiž je i bıvalı ministr dopravy Dan Ťok, poukázali v důvodové zprávě na to, že za současného stavu se silnice a veřejná parkoviště mohou stávat místem pro bezplatné uskladnění nepotřebného a často zcela opuštěného majetku.

Zástupkyně předkladatelů Zuzana Ožanová (ANO) ve středu řekla, že většina odstavenıch vozidel nesplňuje definici vraku v souladu se zákonem. Neexistuje ani zákaz stání vozidel na pozemních komunikacích bez platné technické kontroly, uvedla.

Novela předpokládá, že vlastník komunikace by provozovatele automobilu nejprve vyzval, aby vozidlo podrobil pravidelné technické prohlídce, nebo je odstavil jinam. Pokud by provozovatel nereagoval, mohl by odstranit vůz na náklady provozovatele až po dvou měsících. Provozovatele by také musel informovat o tom, kde si může automobil vyzvednout. V případě, že by provozovatel o vozidlo nejevil zájem, vlastník komunikace by je mohl vydražit, případně nechat zlikvidovat.

Sněmovna do předlohy vložila i návrh Jana Čižinského (KDU-ČSL) a dalších poslanců z jinıch stran, kterı umožní snazší obnovování parkovacích oprávnění v parkovacích zónách. Obce budou mít právo nahlížet do patřičnıch registrů a samy si ověřovat údaje o žadatelích.

„Vıznamnım přínosem této změny nejen pro obce, ale zejména pro běžné občany bude odpadnutí zbytečnıch návštěv úřadů za účelem doložení trvání nároku na parkovací oprávnění, což je i cílem elektronizace veřejné správy,“ uvedli poslanci ke svému návrhu.