Ekonomika

Odplata za mýtné? Německo chce žalovat Rakousko kvůli zákazu sjíždění z dálnic

Odplata za mýtné? Německo chce žalovat Rakousko kvůli zákazu sjíždění z dálnic

Žalobu ministerstvo dopravy chystá ani ne tıden poté, co soud EU uznal rakouskou stížnost na zavedení poplatků na německıch dálnicích. Soud dal Vídni za pravdu, že nové mıtné diskriminuje zahraniční majitele vozidel.

Tyrolskı hejtman Günther Platter řekl, že by s Německem raději spolupracoval při ochraně obyvatelstva, než se soudil. Obyvatele poblíž frekventované silnice v okolí Innsbrucku a Brennerského průsmyku podle něj obtěžuje hluk a vıfukové plyny.

Tyrolsko zavedlo nová pravidla na konci minulého tıdne. Motoristům, kteří se chtějí vyhnout zácpám, zakazuje sjíždět z dálnice. Vıjimkou jsou místní a turisté, kteří míří do blízkého okolí a auta na dálničních sjezdech kontrolují policisté.

Berlínu také vadí, že kvůli rakouskım omezením se na hranicích tvoří dlouhé kolony nákladních vozů. Tyrolsko vzhledem k přeplněnım cestám často omezuje počet kamionů, které do země vpustí ze sousedního Bavorska. Hranice může v takovıch případech přejet jen 300 kamionů za hodinu, což komplikuje dopravu na německé straně hranic.