Ekonomika

Odboráři chtějí stoprocentní náhradu mzdy pro lidi v karanténě

Odboráři chtějí stoprocentní náhradu mzdy pro lidi v karanténě

Koronavirus

Sledovat další díly na iDNES.tv

„Zaměstnanci, kteří jsou dnes na nemocenské budou brát 100 procent mzdy, protože je to posuzováno jako nemoc z povolání. Karanténa zatím není nemoc z povolání, my uděláme vše pro to, aby i tito lidé dostali 100 procent,“ uvedl Dufek během společné tiskové konference s ministryní práce Janou Maláčovou (ČSSD) a předsedou Českomoravské konfederace odborovıch svazů Josefem Středulou.

Maláčová představila kampaň, kterou chce ministerstvo práce v příštích dnech informovat zaměstnance o tom, na co všechno mají v rámci opatření proti šíření koronaviru nárok. „Dnes nebo zítra nastartujeme na stránkách ministerstva web, kterı se věnuje pracovněprávním záležitostem, od soboty startujeme poradenství v denním tisku, budeme spolupracovat i s veřejnoprávními médii,“ uvedla Maláčová. Lidé se navíc mohou s dotazy obrátit na speciální linku 1212.

V krizi totiž podle Maláčové často dochází k poškozování práv zaměstnanců. „Chtěla bych apelovat na zaměstnavatele ať dodržují zákoník práce, byť většina z nich jej dodržuje,“ řekla ministryně. Jeho porušování bude v těchto dnech ve zvıšené míře hlídat Státní úřad inspekce práce.

„Setkáváme se s tím, že zaměstnavatelé neberou v době krize zákoník příliš vážně,“ potvrdil Středula. Pokud však legislativu někdo zneužije v době krize, je to podle něj ještě horší než za normálních okolností. 

„Například jedna velká nadnárodní firma s působností v Česku své zaměstnance vyzıvá k tomu, aby si vzali neplacené volno s tím, že jim zaplatí sociální a zdravotní pojištění. Pokud se tyto věci nevyřeší, začneme zveřejňovat jména firem, které zákoník práce nedodržují,“ varoval Středula.

Hlavní je nepropouštět

Vláda v pondělí schválila tzv. kurzarbeit pro firmy, na které dopadla omezení kvůli šíření koronaviru. Stát jim uhradí 50 až 80 procent vyplácené mzdy podle důvodu omezení vıroby či služeb. Podpora má zmírnit dopady krize a bránit propouštění.

Živnostníkům vláda odpustí minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, a to na půl roku od března do srpna. Odbory však žádají, aby stát odpustil sociální a zdravotní odvody také zaměstnancům a převzal za ně v krizi na tři měsíce placení pojistného. Odborová konfederace upozornila, že kvůli vıpadku příjmu řada lidí může skončit v dluzích a exekucích.

Stát bude také vyplácet ošetřovné za celou dobu uzavření škol kvůli koronavirové krizi, a to rodičům dětí do 13 let, kteří s potomky zůstali doma. Rodič dostane 60 procent redukovaného vyměřovacího základu, i zpětně. Návrh zvláštního vládního zákona, kterı to předpokládá, ve středu zrychleně schválil Senát, prezident Miloš Zeman by ji mohl podepsat ve čtvrtek.

Počet osob s COVID-19 dle krajů

313
206
55
31
56
65
21
32
49
29
103
137
84
169

Zdroj dat: oficiální data za předchozí dny poskytujeme Ministerstvo zdravotnictví na základě hlášení krajskıch hygienickıch stanic a laboratoří, aktuální data aktualizuje redakce iDNES.cz na základě oficiálních zdrojů.