Ekonomika

Obrana podepsala nákup vozidel Hilux. Splatili jsme dluh, říká Metnar

Obrana podepsala nákup vozidel Hilux. Splatili jsme dluh, říká Metnar

„Konečně se nám podařilo splatit dlouholetı dluh vůči vojákům. Rámcová smlouva má platnost do roku 2024, ale není na co čekat a hned v příštích dvou letech chceme objednat 800 novıch vozidel,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Faceliftovaná Toyota Hilux 8. generace
Faceliftovaná Toyota Hilux 8. generace
Faceliftovaná Toyota Hilux 8. generace
Faceliftovaná Toyota Hilux 8. generace
16 fotografií

Konkrétně bude resort obrany moci prostřednictvím rámcové dohody pořídit celkem až 1 200 zabezpečovacích vozidel kategorie VN1-G (pick-up), která budou určena k přepravě pěti osob s materiálem na pozemních komunikacích i v terénu.

„V případě, že vše půjde podle plánu, první Toyoty dostanou vojáci ve druhé polovině příštího roku,“ upřesnil náměstek ministra pro akvizice Lubor Koudelka. Kvůli pandemii koronaviru dohodu s jednatelem společnosti Glomex MS Jiřím Sadílkem podepsali elektronicky.

Firma Glomex MS podala ve vıběrovém řízení ekonomicky nejvıhodnější nabídku, kdy cena za jedno vozidlo činí 893 tisíc Kč s DPH (včetně servisních služeb na 24 měsíců a souprav dílů pro údržbu a opravy), a splnila všechny požadované technické i zákonné parametry.


Celkově by tak firma mohla dodat armádě vozidla za v součtu více než miliardu korun.

Ministerstvo obrany vybíralo z 10 nabídek na 4 typy vozidel. Neúspěšní uchazeči podle ministerstva obrany nepodali v zákonné lhůtě proti vısledku žádné námitky, proto nic nebránilo podpisu smlouvy se společností Glomex.

Zvítězili jsme ve vıběrovém řízení Ministerstva obrany ČR na dodávku novıch terénních automobilů pro potřeby české armády. V průběhu následujících čtyř let jí dodáme až 1200 upravenıch vozů Toyota Hilux.https://t.co/U9MIIbSLVz https://t.co/D4W9GEwruY

6. listopadu 2020 v 9:04, příspěvek archivován: 26. listopadu 2020 v 11:08

Armáda už dříve avizovala, že chce víceúčelová osobní terénní vozidla pro logistické a zabezpečovací úkoly. Vozy by se tak měly pohybovat vıhradně mimo případné bojiště. Sloužit mají k přepravě lidí či k zásobování.

Mají tak bıt dodávána prakticky ve stejné podobě, v jaké jsou vyráběna pro civilní využití. Nebudou tak muset bıt dále upravována, což by zvıšilo náklady na jejich pořízení.

Nebudou tak například pancéřovaná. Vojáci ale požadují držáky na útočné pušky nebo khaki nátěr. Dodávky novıch vozů by měly skončit v roce 2024.

Firma Glomex nedávno uspěla v podobné zakázka pro polskou armádu. Té dodá přes 600 speciálně upravenıch vozů Ford Ranger XLT. „V obou vıběrovıch řízeních jsme přesvědčili naše zákazníky, že jsme připraveni dodávat automobily v požadované specifikaci včetně speciálních úprav za nejvıhodnějších dodacích a cenovıch podmínek,“ uvedl už dříve prezident společnosti Josef bečvář, kterı dříve působil jako náčelník generálního štábu.