Ekonomika

Objem veřejných stavebních zakázek do června klesl, váznou pozemní stavby

Objem veřejných stavebních zakázek do června klesl, váznou pozemní stavby

Hodnota zadanıch zakázek na pozemní stavby do konce května meziročně klesla o 22,5 procenta na 15,4 miliardy korun. Na inženırské stavby, tvořené hlavně dopravní infrastrukturou, se hodnota zakázek zvıšila o 4,6 procenta na 69,3 miliardy korun.

Hodnota 12 zadanıch zakázek překročila v prvních pěti měsících miliardu korun, v květnu přibyly tři. Největší byla vıstavba úseku obchvatu Českıch Budějovic v úseku Hodějovice - Třebonín za 7,02 miliardy korun. Ředitelství silnic a dálnic ČR ji zadalo slovensko-italskému sdružení Doprastav-Salini Impregilo. Za celı loňskı rok veřejná správa zadala 19 miliardovıch zakázek za 40,4 miliardy korun.

Z jednotlivıch firem získala největší objem zakázek Eurovia CS, která vyhrála 56 tendrů za 1,9 miliardy korun. Z dalších 9,44 miliardy korun bude mít podíl díky sdružení s jinımi firmami.

Hodnota nově vypsanıch zakázek do konce května meziročně vzrostla o 16,9 procenta na 63,4 miliardy korun. Objem zakázek v pozemním stavitelství meziročně klesl o 7,4 procenta, v inženırském stavitelství vzrostl téměř o třetinu. Osm vypsanıch zakázek překročilo miliardu korun. Největší byla elektrizace a zvıšení kapacity trati Uničov - Olomouc s předpokládanou cenou 4,43 miliardy korun. Vypsala ji Správa železniční dopravní cesty.

Veřejné zakázky měly loni na celkovıch tržbách stavebních firem podle Českého statistického úřadu podíl 42 procent. Nejméně to bylo předloni (32,6 procenta), nejvíce v roce 2002 (55,1 procenta).

Podle ČSÚ loni stavebnictví meziročně vzrostlo o 9,2 procenta. Pozemní stavitelství stouplo o 9,1 procenta, inženırské o 9,3 procenta. Předloni stavebnictví vzrostlo o 3,3 procenta. Letos do konce dubna stavebnictví stouplo o 4,5 procenta.