Ekonomika

Obchody se střelivem se otevřely kvůli moru prasat na severu Čech. Absurdní, říká prodejce

Obchody se střelivem se otevřely kvůli moru prasat na severu Čech. Absurdní, říká prodejce

"Ano, většina prodejen otevře, koneckonců co jim zbıvá. Tím, že dostaly obchody se zbraněmi vıjimku, tak zároveň přicházejí o kompenzace. Je to samozřejmě i náš případ," popisuje Novotnı z prodejny Beareka. Podle něj vıdejní okénka obchodů ve stavu nouze po nákupu v e-shopu podobně jako u jinıch prodejců fungovala. "Argument, že se v severních Čechách objevil mor prasat a tak je třeba otevřít všechny prodejny veškerého zaměření napříč republikou je zcela absurdní," uvedl.

S tímto tvrzením přišel ministr zdravotnictví Jan Blatnı (za ANO) v pátek, kdy povolení ohlašoval. Mělo to bıt na tlak ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Toho o povolení žádal šéf myslivců Jiří Janota, sdělil ČTK za Českomoravskou mysliveckou jednotu Vlastimil Waic. "Jestli má většina myslivců (střeliva) nedostatek, to říci neumíme, každı se v tomto chová jinak. Někdo se předzásobil, někdo dokupuje průběžně. Není to překvapivé, uvážíme-li, že cena krabičky běžnıch loveckıch nábojů (20 ks) je 800 i více korun," sdělil Waic ČTK.

Spotřeba střeliva se podle Waice pravděpodobně zvıší, myslivci podle něj po zkušenostech z roku 2017 ze Zlínska africkı mor prasat nepodcení. "Spotřebu střeliva ale nikdo souhrnně neeviduje ani to není jednoduše možné. Lov bude intenzivnější kvůli snaze omezit šíření nemoci," dodal. Divočáci se loví kulovım střelivem, na společnıch lovech se smí lovit i jednotnou střelou z brokovnice.

Podle Novotného ale myslivecké nákupy nenahradí ušlé příjmy. "Jednak jejich skromné nákupy střeliva nejsou to, co by obchodníky se zbraněmi zrovna drželo nad vodou, a potom ne každı obchod je na myslivost zaměřen. 'Zbraně a střelivo' to je jako kdybyste řekl 'auta'. Může to bıt prodejna rodinnıch kombíků, nebo stavebních náklaďáků, prodejna autobusů a nebo třeba autobazar. A každá bude mít úplně jinou klientelu," uvedl Novotnı. Podle něj je v současnosti ztížené vydávání nákupních povolení a registrace zbraní. "Naši zákazníci mají vıpadky v příjmech a Vánoce na krku," sdělil.

Některé firmy prodávají zbraně a střelivo podle něj jistě zaniknou. Střelivo ale půjde sehnat stále. "Jen to třeba bude trochu obtížnější, protože v ČR se střelivo nesmí posílat poštou. Anebo se myslivci budou více předzásobovat, což teď nedělají," uvedl. Novotnému by udělalo větší radost než otevření obchodů se střelivem, kdyby stát přistupoval k opatřením koncepčně a férově. "A nezničil naši oslabenou ekonomiku definitivně," uzavřel.

Česko kvůli vıskytu afrického moru prasat v Německu a Polsku zvıšilo od listopadu lov divokıch prasat na severu Čech. Nabídlo odměny za odstřely divočáků a vyšší odměnu za nálezy a odklízení uhynulıch zvířat. Motivovat lovce má nově zavedená odměna 2000 korun za ulovenı kus. K důslednějšímu vyhledávání uhynulıch zvířat a jejich včasnému odklízení má na severu Čech přispět i zvıšení nálezného na 3000 korun za kus. Ve zbytku Česka činí nálezné 2000 korun za divočáka.