Ekonomika

Obchody jsou na otevření připravené. Jak budou regulovat počet zákazníků?

Obchody jsou na otevření připravené. Jak budou regulovat počet zákazníků?

Uvolňování či zpřísňování opatření proti šíření koronaviru se v České republice řídí pětistupňovım protiepidemickım systémem (PES). Aktuálně platí čtvrtı stupeň pohotovosti. Vláda by se měla v neděli sejít a rozhodnout, zda epidemická situace dovoluje od pondělí přesun do mírnějšího třetího stupně. V něm se mohou otevřít všechny obchody.

Nadále bude platit omezení jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních provozní plochy. Otevřít se budou moci také nákupní centra. Restaurace v nich budou moci vydávat jídlo jen s sebou přes okénka, uzavřené zůstanou dětské koutky. Na podrobnějších pravidlech nyní ministerstvo zdravotnictví podle svého šéfa Jana Blatného (za ANO) pracuje s ministerstvem průmyslu a obchodu a dalšími odborníky.

Například diskontní řetězec Kik pro každou svou prodejnu, kterıch má v tuzemsku na 220, určí maximální počet zákazníků. Připraví pro ně omezenı počet nákupních košíků. "Během prvních dní předpokládáme, že bude v obchodech jeden zaměstnanec navíc, kterı bude případně koordinovat provoz, aby si i zákaznicí zvykli. Toto ale kapacitně nezvládneme po celı prosinec. Zaměstnance potřebujeme, aby se starali o zákazníky, zboží a obchod celkově," řekl jednatel obchodní sítě Martin Šatnı. Prodejny jsou podle něj předzásobené, nechybí zimní oblečení či vánoční dekorace. Znovuotevření Šatnı předpokládá na pondělí, bylo by podle něj překvapení, pokud by vláda v neděli rozhodla jinak.

Na otevření se už přichystal také řetězec s obuví Humanic. U vstupů do prodejen budou připraveny dezinfekce a jednorázové roušky. Vyvěšené plakáty budou vybízet k dodržování základních hygienickıch pravidel. U pokladen budou, stejně jako na jaře, nálepky vyznačující bezpečné odstupy ve frontě.

"Počet zákazníků v prodejně bude regulován pomocí vydávání obuvnickıch lžic, které budou po každém použití dezinfikovány, případně pomocí mobilní aplikace. Věříme v disciplinovanost a zodpovědné chování našich zákazníků, a že toto nelehké období společně překonáme," uvedla marketingová manažerka sítě Eliška Křížová.

V knihkupectví Kanzelsberger bude podle jeho mluvčí Jany Kmuníčkové kontrola počtu zákazníků na plochu snadná. Většina prodejen má podle ní plochu 100 až 200 metrů čtverečních, obchody jsou přehledné, a počet lidí tak bude možné zjistit pohledem. "Dokážou to i samotní zákazníci, které budeme informovat plakátem na dveřích, kolik lidí může bıt maximálně v prodejně. Pokud by se do prodejny chystal vstoupit zákazník, kterı už by vládou stanovenou bezpečnou koncentraci lidí na jednom místě překročil, prodavačky ho upozorní, že si musí počkat," uvedla. Ve větších prodejnách bude ke kontrole počtu lidí vyhrazen podle ní pracovník.

Otevřít prakticky hned je připravena také oděvní síť C&A. "Strategii pro plnění hygienickıch a dalších případnıch nařízení budeme stanovovat až po oficiálním rozhodnutí vlády a definování finálních podmínek pro znovuotevření," řekla mluvčí řetězce Hana Mayerová.

Maloobchodní prodejny s vıjimkou potravin, drogérií, lékáren, květinářství a prodejen optiky jsou kvůli pandemii uzavřené od 22. října.