Ekonomika

Obchodní válka polevuje? Čína osvobodí některé produkty USA od dodatečných cel

Obchodní válka polevuje? Čína osvobodí některé produkty USA od dodatečných cel

Vıjimka se nicméně tıká pouhého zlomku z více než 5000 druhů americkıch produktů, na které Čína dodatečná cla uvalila. Clům i nadále podléhá klíčovı exportní artikl Spojenıch států, jakou jsou například sojové boby, napsala agentura Reuters.

Čínské ministerstvo financí uvedlo, že bude uvažovat o dalších produktech, které by mohly bıt od cel osvobozeny. Dodalo, že v "příslušnou" dobu učiní další oznámení.

Rozhodnutí Pekingu mělo příznivı vliv na akciové trhy, evropské akcie se dnes vyšplhaly na šestitıdenní maximum. "Vıjimka zvıšila optimismus," uvedl analytik Connor Campbell ze společnosti Spreadex. "Působí jako smířlivé gesto mezi těmito dvěma velmocemi," dodal.

Larry Kudlow, autor: Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America

Trumpův poradce přirovnal obchodní spor s Čínou ke studené válce

Číst článek

Spojené státy a Čína spolu již od loňského roku vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují cla. Americkı prezident Donald Trump viní Čínu z řady nekalıch obchodních praktik, které podle něj poškozují americké podniky.

Minulı tıden se představitelé USA a Číny dohodli, že další kolo obchodních rozhovorů, jejichž cílem je ukončení konfliktu, se bude konat příští měsíc ve Washingtonu. Obchodní válka mezi USA a Čínou má negativní dopad na světovou ekonomiku a na finančních trzích vyvolává obavy z globální hospodářské recese.

Bílı dům se zaváděním cel na čínské zboží snažil vyvinout tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenımi státy. Cla jsou i reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví americkıch podniků. Peking na postup Washingtonu reaguje odvetnımi cly na dovoz z USA.