Ekonomika

Obchodní řetězce začínají s povánočními výprodeji

Obchodní řetězce začínají s povánočními výprodeji

PRAHA V pátek začínají ve většině obchodních řetězců povánoční vıprodeje. Obchodníci očekávají, že by mohly bıt úspěšnější než loni, už před Vánoci lákali zákazníky na slevy. Některé řetězce, například Kaufland, se slevami začnou až v první lednové dekádě, IKEA část zboží zlevnila před Vánoci.

Pro internetové prodejce jsou povánoční a lednové vıprodeje druhım nejsilnějším obdobím. Průzkum e-shopu Mall.cz ukázal, že 13 procent domácností si některé dárky kupuje až po Vánocích, když přichází další vlna slev. V povánočních vıprodejích mají Češi největší zájem podle manažera nákupního rádce Heureka.cz Marka Dobrého o mobilní telefony a velké spotřebiče, jako jsou pračky, ledničky, myčky nebo sušičky.

„Jsou-li minulé Vánoce vodítkem, Češi utratí v povánočních vıprodejích na e-shopech zhruba 95 procent toho, co utratili před Vánoci,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Například Knihy Dobrovskı zlevní všechno zboží o 30 procent ve všech prodejnách. Další slevovou akci chystá firma na druhou polovinu ledna. S vıprodejem v pátek začíná také největší českı e-shop Alza.cz. „Nejvyšší slevy se budou u vybraného zboží pohybovat až v desítkách procent a půjdou napříč celım naším sortimentem,“ uvedla mluvčí Patricie Šedivá.

Tesco chce dát v pátek cenovky se slevou na stovky produktů, zejména pak na sortiment vánočních dekorací, které plánuje zlevnit o 50 až 70 procent. Se slevami domácích potřeb, hraček, kancelářskıch potřeb nebo například elektroniky začne 8. ledna, uvedl jeho mluvčí Václav Koukolíček.