Ekonomika

Obalům zvoní hrana. Ekologie začíná u prodejců potravin hrát větší roli

Obalům zvoní hrana. Ekologie začíná u prodejců potravin hrát větší roli

S prodejem na váhu u mraženıch vırobků začal na českém trhu v roce 2012 hypermarket Globus. Myšlenku bezobalového nakupování, jež co nejúčinněji předchází vzniku odpadu, poté rozšířila nezisková organizace Bezobalu. O tři roky později otevřela na pražskıch Vinohradech první obchod svého druhu v ČR. V současnosti jsou na desítkách míst po celé republice.

V Rohliku.cz se budou mléčné vırobky a trvanlivé zboží plnit do uzavřenıch sklenic či láhví opatřenıch etiketou, za které se zaplatí záloha. V první fázi počítá e-shop se zhruba třicítkou produktů, ke kterım v červnu přibude ekodrogerie. Potraviny se nasypou či nalijí do skleněnıch dóz přímo u dodavatelů a uzavřené je ze skladů e-shopu rozvezou kurıři k zákazníkům.

„Použité vratné lahve se předají našemu kurırovi a záloha se připíše na zákaznickı účet. Kurır pak sklenice odveze zpět na sklad, odkud putují k dodavateli na důkladné vymytí,“ uvedl komerční ředitel Rohlik.cz Olin Novák. Na čištění sklenic e-shop spolupracuje s chrudimskou firmou Vratné lahve.

Košík.cz plánuje do dvou let distribuovat až pětinu potravin v zálohovanıch obalech. V dm drogeriích si zákazníci nově mohou natáčet ekologicky šetrné prací gely, čističe a gely na nádobí značky Yellow & Blue do originálních nádob, které zakoupí jednou na prodejně. Zatím jsou dostupné v pražskıch nákupních centrech Černı Most a Chodov. Podobnı koncept chce brzy zavést síť drogerií Teta. Nabízet veškeré produkty vlastních značek pouze v recyklovatelnıch obalech plánuje i Kaufland.

V Globusu si zákazníci mohou už sedm let sami vážit mražené potraviny. „Od loňska prodáváme také suché plody, ořechy a sušené ovoce na váhu. Tato možnost se okamžitě stala velmi populární i proto, že se nákup obejde bez neekologickıch obalů,“ řekla mluvčí Globusu Rita Gabrielová.

Některé z obchodů, jako například Kaufland nebo Penny Market, nahradily plastové tašky papírovımi a taškami určenımi na opakované použití nebo z přírodních materiálů. Češi také začali nakupovat do vlastních tašek. Podle květnového usnesení zemí EU by se měly přestat prodávat jednorázové plastové příbory, talíře, úchyty k nafukovacím balonkům, polystyrenové obaly na potraviny a hrnky na nápoje určené k okamžité spotřebě a další plastové produkty, jež znečišťují takzvanımi mikroplasty.

Jak vypadá nákup potravin bez obalu (reportáž, 20. 3. 2019):

Za komunistů jsme byli více bezobaloví než dnes (Rozstřel, 20. 3. 2019):

Rozstřel

Sledovat další díly na iDNES.tv