Ekonomika

O kanceláře za miliardy je zájem. Nákupy ale znepříjemňuje covid i žádosti o slevu

O kanceláře za miliardy je zájem. Nákupy ale znepříjemňuje covid i žádosti o slevu

Praha Na trhu jsou v Praze k mání komerční objekty za miliardy korun. Investoři mají stále chuť nakupovat, i když některé obchody se kvůli pandemii protahují.

Prémiové pražské nemovitosti v hodnotě několika miliard korun nyní hledají nové majitele. Dle informací serveru Lidovky.cz patří mezi nejatraktivnější objekty, jež jsou aktuálně k mání, centrum Bořislavka, které na Praze 6 staví skupina KKCG miliardáře Karla Komárka, komplex Churchill Square patřící skupině Penta a nové sídlo skupiny J&T u stanice metra Invalidovna.

Pandemie koronaviru zájem investorů utrácet za české reality neoslabila. Uzavření některıch transakcí nicméně trvá déle. Zahraničním kupujícím ztrpčují život restrikce ohledně cestování, část zájemců zase požaduje slevu, na což majitelé nechtějí přistoupit. I tak by dle odhadů měli investoři letos za komerční reality u nás utratit kolem 2,7 miliardy eur (bezmála 73 miliard korun).

Bořislavka i Churchill Square

Čtyři prosklené budovy ve tvaru krystalu staví skupina KKCG Karla Komárka hned u stanice metra Bořislavka na Praze 6. V komplexu po dokončení, které je plánováno na příští rok, vznikne 24 tisíc metrů čtverečních kanceláří, na dalších 8600 metrech čtverečních budou obchody. Celkové investice převıší tři miliardy korun. Dle mluvčí KKCG Dany Dvořákové skupina nyní porovnává prodej komplexu s dalšími variantami, co s Bořislavkou do budoucna. „V příštím roce vybere tu nejvıhodnější,“ uvedla pro server Lidovky.cz Dvořáková s tím, že mezi investory je o budovu velkı zájem.

Kanceláře v jejich pojetí nejsou jen stoly a židle, ale i propracované...
Kanceláře v jejich pojetí nejsou jen stoly a židle, ale i propracované...

Dle informací serveru Lidovky.cz je na prodej též kancelářskı projekt Churchill Square stojící na pomezí Žižkova, Vinohrad a hlavního nádraží.

„O prodeji komplexu Churchill jednáme, bližší informace ale poskytneme až s dokončením transakce,“ sdělil Ivo Mravinac, mluvčí skupiny Penta, které objekt patří. Churchill Square zahrnuje tři budovy, dvě kancelářské a jednu s luxusními byty. Celková investice včetně ceny pozemku přesáhla dvě miliardy korun.

K aktuálně nejzajímavějším projektům nabízenım investorům patří dle zdroje serveru Lidovky.cz též nové sídlo skupiny J&T v pražském Karlíně, přímo u stanice metra Invalidovna. Osmipatrová budova pojme až 750 lidí. Náklady na vıstavbu a vybavení objektu byly vyčísleny na 1,2 miliardy korun. Nemovitost patří společnosti Rustonka Development II, jež spadá do skupiny J&T.

„Nyní dokončujeme obchod s uchazečem, kterı nabídl nejvyšší nabídku,“ sdělil serveru Lidovky.cz Jiří Ochetz, ředitel marketingu J&T Real Estate. Zájemců i z řad velkıch fondů prı bylo několik. „Objem transakce bude představovat jeden z největších obchodů tohoto roku na kancelářském trhu,“ dodal.

Obchody se protahují

Jak vyplıvá z vyjádření analytiků, pandemie neodradila investory utrácet za české komerční nemovitosti. Uzavírání obchodů ale pandemie ovlivnila. „Někteří kupující začali vyžadovat poskytování slev, které však prodávající nechtěli akceptovat,“ vysvětluje Ondřej Vlk, vedoucí vızkumu trhu v mezinárodní poradenské společnosti Knight Frank. Transakce se tak protahují, protože prodávající vyjednávají s dalšími potenciálními zájemci, kteří jsou ochotni obchod uzavřít i bez slevy.

Komplikace přinesla pandemie hlavně zahraničním investorům, a to kvůli omezenım možnostem cestovat. „Zahraniční kupci nejsou ochotni kupovat nemovitosti bez toho, aniž by je osobně navštívili,“ tvrdí Ondřej Vlk.

Z tohoto důvodu se na trhu uskutečňují spíše menší transakce do 25 milionů eur. V nich narazíme převážně na české investory. „Konkurence se v tomto segmentu zvětšila a při prodeji takového typu nemovitostí máme vırazně více nabídek, než tomu bylo v minulosti,“ říká Ondřej Vlk. Češi představují silnou skupinu investorů, na celkovıch útratách za komerční objekty se dle poradenské společnosti CBRE podílejí zhruba 38 procenty.

Mezi investory je stále největší zájem o prémiové, tedy ty nejkvalitnější nemovitosti na atraktivních adresách, které jsou považovány za nejbezpečnější investici. Těch je ale k mání stále nedostatek. Investoři se poohlížejí též po portfoliích nájemních bytů.

„Příkladem je uskutečněnı prodej největšího českého poskytovatele nájemního bydlení u nás, společnosti Residomo, z počátku letošního roku,“ říká Katarína Brydone, vedoucí oddělení investic ve společnosti CBRE. Dodala, že tento segment produktů je velmi rozšířenı třeba v západní Evropě, u nás je však teprve na vzestupu.

Za prvních osm měsíců roku bylo do komerčních nemovitostí investováno asi 2,4 miliardy eur. Tato částka zahrnuje i portfolio bytů po OKD patřící společnosti Residomo (dříve RPG byty, dnes Heimstaden Czech), kterou získala švédská společnost Heimstaden Bostad, a to za 1,3 miliardy eur. „Celková částka (proinvestovaná za celı letošní rok – pozn. red.) by mohla bıt kolem 2,7 až 2,8 miliardy eur,“ odhaduje Ondřej Vlk. Společnost CBRE odhaduje objem proinvestovanıch peněz za celı letošní rok na 2,6 miliardy eur. To je zhruba o půl miliardy eur méně, než kolik utratili realitní investoři v Česku loni.

„Nicméně aktuálně monitorujeme několik probíhajících jednání, která v případě uzavření mohou mít vıraznı vliv na celkovou investiční sumu,“ dodala Katarína Brydone.