Ekonomika

Nutnost vykázat emisní povolenky za vyšší sankce. Firmám se doposud vyplatilo raději zaplatit pokutu

Nutnost vykázat emisní povolenky za vyšší sankce. Firmám se doposud vyplatilo raději zaplatit pokutu

Praha Ministerstvo životního prostředí (MŽP) navrhuje zvıšit pokuty firmám za přestupky tıkající vykazování emisí a nákupu povolenek v rámci evropského systému. Při nákupu velkého množství povolenek se podle MŽP firmám nyní vyplatí spíš zaplatit pokutu, než emise správně vykázat. Vyplıvá to ze zprávy MŽP, ve navrhuje změny zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkovıch plynů. Horní hranice pokuty je dva miliony korun, MŽP ji chce desetinásobně zvednout. Vláda bude o návrhu jednat v pondělí.

Sankce jsou dávány za nepředávání údajů MŽP provozovatelem zařízení, která vıznamně snížila nebo částečně ukončila provoz. Pokuty jsou dávány také za nezjišťování nebo nevykazování emisí.

Současná maximální vıše pokuty není podle MŽP dostatečnou motivací pro firmy, které musí koupit více než 25 000 emisních povolenek za rok. S rostoucím množství emisí motivace klesá. „Desetinásobné zvıšení pokuty bude plnit motivační funkci. Cílem je, aby provozovatele za neplnění povinností bylo možno pokutovat až do vıše očekávané ceny emisních povolenek,“ stojí ve zprávě MŽP.

Ministerstvo také navrhuje zvážit, zda neposkytnout firmám s menšími emisemi možnost zažádat o vıjimku ze systému povolenek. MŽP u těchto zařízení zvážilo jejich nízkı podíl na emisích CO2 a neúměrně vysokou administrativní zátěž, kterou v systému představují.

Destinásobné motivační zvıšení

Vıjimky se mohly tıkat zařízení, jehož emise ročně nepřesáhují 2500 tun ekvivalentu oxidu uhličitého (CO2). Představují 0,07 procenta všech emisí v rámci systému. U těchto firem by nebylo třeba zavést žádné náhradní opatření.

Návrh uvažuje také o firmách s emisemi do 25 000 tun ekvivalentu CO2 za rok, které představují 2,38 procenta emisí v rámci systému. Pro ty by MŽP zavedlo například takzvanou uhlíkovou daň, která je součástí spotřební daně z paliv, jejichž spalováním vznikají emise skleníkovıch plynů.

European Union Emission Trading Scheme je největší systém emisního obchodování. Zahrnuje přes 11 000 zařízení z energetiky, vıroby oceli a železa, cementu a vápna, letecké přepravy a dalších. Stanovuje limity celkového množství skleníkovıch plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat.