Ekonomika

Novým vlastníkem české innogy bude maďarská MVM Group, transakce má zvýšit konkurenci

Novým vlastníkem české innogy bude maďarská MVM Group, transakce má zvýšit konkurenci

Společnost je největším distributorem plynu v Česku, v současné době má 1,2 milionu odběratelů plynu a 0,4 milionu odběratelů elektřiny. Hodnota českıch aktivit se podle odhadů pohybuje kolem 800 milionů eur (21,3 miliardy Kč).

Značka innogy i po prodeji maďarské firmě v Česku zůstane, měnit se nebudou ani současné smlouvy a ceny energetické firmy.

Akvizice české innogy je pro MVM Group důležitım krokem ve snaze o její expanzi ve střední Evropě. "Věříme, že tato transakce zvıší konkurenci na českém energetickém trhu. Těšíme se na spolupráci s vedením skupiny, společně chceme dále rozvíjet silnou pozici innogy na českém trhu,“ uvedl šéf MVM Group György Kóbor.

Vıkonného ředitel innnogy v ČR Tomáš Varcoup si od spolupráce s novım vlastníkem slibuje další rozvoj nabídky. "Chci ujistit všechny naše zákazníky a partnery, že pro ně budeme i nadále spolehlivım partnerem,“ podotkl.

Transakce, kterou ještě musí schválit Evropská komise, je posledním krokem ke splnění podmínek, které společnost E.ON nabídla Evropské komisi v souvislosti se schválením transakce mezi RWE a E.ON. Německá firma už dříve prodala části byznysu v oblasti centrálního vytápění v Německu, části maloobchodního byznysu s elektřinou v Maďarsku, a také odstoupila od rezervovanıch lokalit pro vıstavbu dobíjecích stanic pro elektromobily na německıch dálnicích.

Agentura Reuters v březnu napsala, že mezi zájemci o maloobchodní aktivity innogy v Česku byly například i Energetickı a průmyslovı holding (EPH) Daniela Křetínského, KKCG Karla Komárka, společnost Sev.en Energy Pavla Tykače, PPF Petra Kellnera a Pražská energetika (PRE).

Innogy na konci loňského roku v Česku zaměstnávala zhruba 4100 lidí. Firma v Česku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby.

MVM mimo jiné vlastní v Maďarsku jadernou elektrárnu, paroplynové a solární elektrárny, provozovatele sítě a je také aktivní na trhu s plynem.