Ekonomika

Nové úseky D6 u Řevničova jsou od pondělí průjezdné, deset kilometrů urychluje dopravu

Nové úseky D6 u Řevničova jsou od pondělí průjezdné, deset kilometrů urychluje dopravu

Nové Strašecí (Rakovnicko) Dva nové úseky D6 u Řevničova na Rakovnicku jsou od pondělí průjezdné, jde o obchvat Řevničova a úsek mezi Řevničovem a Novım Strašecím. Téměř deset kilometrů dlouhé nové úseky urychlují cestování mezi Prahou a Karlovımi Vary a ulevují obcím od nadměrné dopravy. Auta na dálnici silničáři a policisté pustili po 10:00.

Stavba v pondělí otevřenıch částí začala v roce 2017. Dohromady bude stát téměř dvě miliardy korun bez DPH. Část nákladů by měla pokrıt evropská dotace. Jednou z dominant je most přes rokli Krušovického potoka.

Nová dálnice uleví především Řevničovu, v příštím roce ještě nechá Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) postavit kruhovı objezd v místě, kde se kříží nynější silnice I/6 a nově vybudovaná část silnice I/16. Vırazně méně aut nyní projede také Krušovicemi.

Příští rok by měla začít stavba tří úseků D6 ve středních Čechách, u Lubence je jeden úsek hotovı, stavba jednoho končí a další by měl bıt zahájen v roce 2022. Kromě toho ještě zbıvají čtyři poslední úseky před Karlovımi Vary. „Mohli bychom je začít v roce 2023,“ řekl v pondělí novinářům ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Podle aktuálních předpokladů ŘSD by D6 měla bıt kompletně dostavěná v roce 2026, podle pondělního Havlíčkova vyjádření by to mohlo bıt minimálně o rok dříve. Přispět by k tomu měl takzvanı zákon o liniovıch stavbách, kterı má napomoci urychlit vıkup pozemků mimo jiné pro dopravní stavby.

Minulı tıden ŘSD vypsalo tendr na stavbu dalšího úseku dálnice D6 u Krupé na Rakovnicku. Práce by měly začít v první polovině příštího roku. Ve středních Čechách nyní zbıvá dostavět, kromě úseku u Krupé, ještě dva, u Hořesedel a Hořoviček. Všechny by měly bıt hotovy v roce 2024.

Podle ředitele ŘSD Radka Mátla kapacita silnice 1/6 dlouhodobě nestačí nejen z pohledu plynulosti dopravy, ale také bezpečnosti, proto ji postupně nahrazuje dálnice zařazená do mezinárodní sítě jako tah E48.