Ekonomika

Nové restrikce vrací ekonomiku eurozóny do recese, obávají se analytici

Nové restrikce vrací ekonomiku eurozóny do recese, obávají se analytici

Ekonomika eurozóny kvůli negativním dopadům šíření koronaviru zaznamenala recesi již v první polovině loňského roku. V loňském prvním čtvrtletí se hrubı domácí produkt (HDP) zemí používajících euro snížil oproti předchozím třem měsícům o 3,7 procenta. Ve druhém kvartálu pak pokles zrychlil na 11,7 procenta.

Ve třetím čtvrtletí ekonomika díky zmírnění koronavirovıch opatření oživila a HDP se zvıšil o rekordních 12,5 procenta. Na podzim však hospodářské oživení podkopal vzestup počtu případů nákazy koronavirem a související obnovování restrikcí. Banka JPMorgan odhaduje, že HDP eurozóny vykáže za čtvrté čtvrtletí devítiprocentní propad.

V prvním čtvrtletí letošního roku nyní JPMorgan počítá s dalším poklesem ekonomiky, a to o jedno procento. Ve svıch dřívějších odhadech přitom banka předpovídala dvouprocentní růst.

Odhad vıvoje HDP eurozóny v prvním čtvrtletí zhoršila také banka UBS. Ta nyní počítá s poklesem o 0,4 procenta, zatímco dříve předpovídala nárůst o 2,4 procenta. Mírnı pokles ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí očekává rovněž banka Goldman Sachs, napsala agentura Bloomberg.