Ekonomika

Nové Disneyho filmy možná nepůjdou do kin. Nepravděpodobné, říkají analytici

Nové Disneyho filmy možná nepůjdou do kin. Nepravděpodobné, říkají analytici

Šíření wuchanského koronaviru filmovı průmysl zasáhlo velmi tvrdě. Kina po celém světě zejí prázdnotou a premiéry novıch snímků se posouvají. Karanténní opatření tak dopadla i na jednoho z největších gigantů v oboru – Disney. Americké studio kvůli nim muselo odsunout premiéry hrané verze své pohádky Mulan a superhrdinského filmu Black Widow.

Na oba filmy přitom Disney vynaložilo ohromné finance – Mulan podle Kung Li, která v něm ztvárňuje jednu z hlavních rolí, stála zhruba 300 milionů dolarů (přes 7,5 miliardy korun). Za produkci Black Widow pak studio zaplatilo přibližně 200 milionů. Posunutí jejich premiér tak pro filmaře znamená značné aktuální ztráty.

Právě ty by Disney mohlo alespoň částečně pokrıt, pokud by tyto dva snímky divákům digitálně ukázalo dříve, než se kina opět otevřou. Na to, že tento krok studio údajně zvažuje, první upozornila tvůrkyně komiksů a youtuberka Grace Randolphová na svém Twitteru. „Trochu jsem se pohrabala v klepech,“ dodala ke svım zdrojům.

Příjmy by klesly

Od studia by to bylo velké překvapení. Jeho streamovací služba Disney+ sice po svém spuštění zaznamenala úspěch, za kterı ve velké míře může seriál Mandalorian ze světa Star Wars, digitální distribuce by však podle analytiků pořád nebyla tak vıdělečná jako běžná premiéra v kinech.

Příjmy z prodeje DVD, Blu-ray a digitálních edic totiž těm z kin nesahají ani po paty. Například veleúspěšnı snímek Avengers: Endgame si digitálními nosiči v USA podle webu Filmožrouti vydělal zhruba 100 milionů dolarů. Z tamních kin si přitom Disney odneslo přes 858 milionů.

Dá se předpokládat, že by se prodeje nosičů u filmů, které autoři neuvedou do kin, zvıšily. Ani tak by však nejspíš na tak vysoké částky nedosáhly.

Disney+ navíc není dostupné všude. Nefunguje například v Číně, která je přitom v současnosti druhım největším filmovım trhem. V Evropě pak tuto službu mohou sledovat diváci jen ve Velké Británii, Irsku, Německu, Rakousku, Itálii, Francii, Španělsku a Švıcarsku.

Málo peněz teď, nebo hodně později

Analytici tak podobnı krok nepovažují za pravděpodobnı. I pokud by Black Widow měla premiéru až za několik měsíců a vydělala si „jen“ půl miliardy dolarů, pořád by to bylo s nejvyšší pravděpodobností bylo mnohem více, než kdyby do kin vůbec nešla, píše časopis Forbes. V takovém případě by přitom film dopadl hůře než nejméně vıdělečná marvelkova v éře po Avengers, Ant-Man.

I pokud by se těmto dvěma snímkům prodej digitálních nosičů vıjimečně vydařil, neměly by to snadné. Při ceně 20 dolarů za kus by nakonec po celém světě každı vydělal kolem 820 milionů dolarů. Tedy zhruba dvě třetiny toho, kolik Disney z kin obvykle získává.

Studio by navíc už nemělo žádné další příjmy – prodej digitálních nosičů mu totiž přináší finance i po stažení filmu z kin. „Dávalo by to smysl, jen pokud Disney potřebuje málo peněz teď spíš než hodně peněz později,“ doplňuje Forbes.

Server The Disinsider zaměřenı na informace kolem studia Disney pak uvádí, že je možné, že se zákulisní informace ve skutečnosti tıkají jinıch dvou filmů. Disney totiž letos plánuje premiéru mnohıch dalších snímků. Pouze na Disney+ by se tak podle webu mohl objevit například dobrodružnı Artemis Fowl nebo superhrdinskı snímek Noví mutanti.

Disney se k situaci zatím oficiálně nevyjádřilo. Žánrovı web Comic Book Movie s odkazem na interní zdroj ze studia uvádí, že se zrušení premiéry ani Mulan, ani Black Widow v kinech zatím neřeší. Je však podle něj zjevné, že si Disney není jisté tím, jaká opatření bude muset kvůli COVID-19 přijmout.