Ekonomika

Nováková nechce šikanu obchodníků: Maximálně pět kontrol za rok, prohlásila

Nováková nechce šikanu obchodníků: Maximálně pět kontrol za rok, prohlásila

"Začínáme jednání s jednotlivımi ministerstvy, abychom dosáhli toho cíle, že obchodník bude mít maximálně pět kontrol za rok, a že mu nebudou chodit kontroly tak, že by jich měl v jeden den třeba pět," uvedla Nováková. Jednání s jednotlivımi resorty jsou podle ní komplikovaná, zejména s ministerstvem zemědělství.

Nováková také chce zrušit omezení otvírací doby velkıch řetězců o některıch státních svátcích. "Já budu osobně bojovat za to, aby v rámci liberalizace (tržního prostředí) byl zrušen zákon regulace prodejní doby v maloobchodu. Ten zákon je přežitı," uvedla ministryně.

Podle zákona musí obchody zavřít na Novı rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrı den mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích či nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zrušit zákon chce u Ústavního soudu skupina senátorů.

Ministryně také odmítla krok slovenské vlády, která na konci roku zavedla sektorovou daň v maloobchodu. Slovenskı parlament na konci roku potvrdil zavedení zvláštní daně na velké obchodní řetězce, které prodávají i potraviny. Řetězce jsou zatíženy odvodem 2,5 procenta z obratu sníženého o obrat některıch prodejen.