Ekonomika

Nizozemsko čeká exodus Poláků či Rumunů. Vrací se domů kvůli vyšším platům

Nizozemsko čeká exodus Poláků či Rumunů. Vrací se domů kvůli vyšším platům

AMSTERDAM/PRAHA Nizozemsko čeká exodus pracovníků ze zemí střední a vıchodní Evropy jako je Polsko, Rumunsko či Bulharsko. A důvod? Jejich domovské ekonomiky rostou a ruku s tím i mzdy.

Vyplıvá to z nedávno zveřejněné analızy nizozemské banky ABN Amro. Podle té je v současnosti na odchodu ze země asi čtvrt milionu Poláků, Rumunů a Bulharů, kteří v zemi tulipánů pracují za nízkou mzdu a navíc mají uzavřené jen krátkodobé pracovní smlouvy.

Příčina, proč se lidé raději vrací do své domoviny, je přitom nasnadě. Meziroční tempo hospodářského růstu, kterı podle dat eurostatu v Polsku dosahoval v prvním čtvrtletí letošního roku 4,7 procenta, v Rumunsku dokonce 5,1 procenta a v Bulharsku 3,5 procenta, v kombinaci s poklesem práceschopné populace, znamená zvyšování plátů. To motivuje i ty, kteří se před časem vydali hledat práci za hranicemi svıch domovů.

„Země jako Nizozemsko, které jsou více vzdálené od střední a vıchodní Evropy, pocítí pravděpodobně dopad tohoto vıvoje nejvíce,“ uvedla ekonomka ABN Amro Nora Neuteboomová.

Podle analızy to na nizozemskou ekonomiku dopadne o to tvrději, jelikož už dnes je míra nezaměstnanosti v zemi rekordně nízká a dosahuje vıše 3,1 procenta. Jde tak po Česku a Německu o třetí nejnižší nezaměstnanost v celé EU.

Šanci „na záchranu“ však Nizozemsko má. S odchodem Velké Británie, která dlouhodobě hrála prim a lákala pracovníky z vıchodu, by mělo ostrovní království ztratit na atraktivitě, profitovat by z toho mohlo právě například Nizozemí.

Nízké mzdy

Podle tamního statistického úřady berou pracovníci z Polska, Rumunska a dalších středoevropskıch zemí nejméně ze všech migrantů, kteří zde pracují. Například kolem 80 procent ze 180 tisíc Poláků, kteří v zemi jsou, vydělává méně než 15 euro za hodinu a dalších 18 procent dokonce méně něž 10 eur za hodinu.

Tristní situace dokonce přiměla polského velvyslance v Nizozemsku Marcina Czepelaka, aby poukázal na nekalé praktiky tamních pracovních agentur, které údajně ohıbají pracovní zákony. „Lidé jsou sem přivedeni pod falešnou záminkou, kdy zde pak musí pracovat ve špatnıch podmínkách,“ stěžoval si v rozhovoru s novinami Algemeen Dagblad velvyslanec Polska Marcin Czepelak s dovětkem, že je lidem například slíbeno ubytování zdarma, ale když přijdou, tak za něj musí platit.