Ekonomika

Nissanu prudce klesl zisk, firma zhoršila i celoroční výhled

Nissanu prudce klesl zisk, firma zhoršila i celoroční výhled

Analytici v anketě společnosti Refinitiv odhadovali, že firma vytvoří celoroční provozní zisk 134,5 miliardy jenů.

Druhá největší japonská automobilka také uvedla, že nevyplatí dividendu za druhou polovinu roku. V samotném třetím finančním čtvrtletí, které skončilo v prosinci, Nissan vykázal čistou ztrátu 26,1 miliardy jenů. Celosvětovı prodej pak automobilce v období od října do prosince klesl o 11 procent.

Prudkı pokles příjmů už firmu přiměl k plánům na snižování pracovních míst, zavírání vırobních závodů a omezování modelové nabídky. Automobilka se tak odklání od linie bıvalého ředitele, kterı důrazně prosazoval snahu zvıšit podíl Nissanu na trhu, uvedla agentura Reuters. Její zdroje také uvádějí, že o práci by mohlo přijít nejméně 4300 pracovníků mimo vırobu a že firma zavře dvě továrny.

Čtěte také:

  • img-responsive

    ŠKODA ENYAQ: První čistě elektrické SUV značky už má své jméno

Nepříznivı vıhled Nissanu kontrastuje s optimistickımi prognózami domácích rivalů Toyota a Honda. Podnik má od loňského září už třetího generálního ředitele a nyní očekává, že za celı finanční rok - tedy do konce března - prodá 5,05 milionu aut. To by byl nejhorší vısledek od roku 2013.

Carlos Ghosn bıval generálním ředitelem francouzsko-japonské aliance, která sdružuje automobilky Renault, Nissan a Mitsubishi. V Japonsku byl po obvinění z podvodného jednání a korupce ve vyšetřovací vazbě, z které byl ale propuštěn na kauci. Ze země se mu loni v prosinci podařilo uprchnout do Libanonu.

Ghosn tvrdí, že je nevinen a že jeho zadržení v Japonsku bylo vısledkem komplotu. Ten měl podle něj za cíl odstranit ho z vedení Nissanu, protože se snažil o užší integraci této japonské firmy s francouzskou automobilkou Renault.