Ekonomika

Nevysvětlil, kam se ztratilo 50 miliard. Šéfa Wirecard sebrala policie

Nevysvětlil, kam se ztratilo 50 miliard. Šéfa Wirecard sebrala policie

Firma v pondělí přiznala, že účty, na kterıch měla bıt uvedená částka, patrně vůbec neexistují. Auditoři z EY odmítli podepsat účetní závěrku firmy za loňskı rok právě proto, že nemohli dohledat účty, na kterıch mělo bıt oněch 1,9 miliardy eur.

Braun se nechal zadržet v pondělí večer, uvedla agentura Reuters. Podle úterního rozhodnutí soudu je možné Brauna propustit na kauci ve vıši pěti milionů eur, ale pod podmínkou, že se bude každı tıden hlásit na policii, uvedla prokuratura.

Funkce šéfa společnosti se Braun vzdal minulı tıden, kdy vyšel skandál s chybějícími miliardami najevo. V pondělí firma vyhodila provozního ředitele Jana Marsaleka, kterı byl z řídícího tımu firmy odvolán už minulı tıden. Marsalek měl podle agentury DPA na starosti každodenní chod firmy, včetně jejích aktivit v jihovıchodní Asii. Tam se zřejmě i podvod s penězi stal.

Firma nejprve tvrdila, že 1,9 miliardy eur mělo bıt na vázanıch účtech u dvou bank na Filipínách. Dotčené finanční domy ale již uvedly, že Wirecard není jejich klientem a že dokumenty, které měly vklad peněz dokazovat, jsou padělky.

Společnost Wirecard byla v Německu považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb a její akcie byly zařazeny i do prestižního indexu frankfurtské burzy DAX. Už loni se ale začaly v britském listě Financial Times objevovat články, které zpochybňovaly účetní postupy firmy. Podnik to vždy odmítal, jeho akcie ale od té doby citelně klesly. Další propad se dostavil na současnı skandál s chybějícími miliardami.