Ekonomika

Německá pekařská rodina hledá vykoupení za nacistické vazby. Věnuje 5 milionů eur přeživším holokaustu

Německá pekařská rodina hledá vykoupení za nacistické vazby. Věnuje 5 milionů eur přeživším holokaustu

BERLÍN Jedna z nejbohatších německıch rodin chce věnovat miliony eur charitativní nadaci na podporu přeživších holokaustu. Zjistila totiž pravdu o své nacistické minulosti.

Rodina Reimannů, která vlastní pekárenskou společnost Krispy Kreme Doughnuts, Panera Bread a řadu dalších mezinárodních firem, měla během války využívat válečné zajatce k nucené práci. S informací přišel zpravodajskı server The Times of Israel.

Německá podnikatelská rodina chce finančním příspěvkem vyjádřit svou lítost a vynahradit utrpení poškozenım obětem nacistického režimu. Na bankovní konto charitativní organizace, která pomáhá tisícům přeživším holokaustu po celém světě, pošle 5 milionů eur (127,5 milionů korun).

Členové rodiny Reimannů ve čtvrtek zároveň uvedli, že hodlají investovat dalších 5 milionů eur, aby vystopovali válečné zajatce, kteří pro jejich firmu před 70 lety pracovali.

Rodina chce také v Berlíně založit nadaci Alfreda Landeckera - žida, kterı byl během druhé světové války zavražděn nacisty. Ta by měla dohlížet na rozdělení dalších 25 milionů eur, které chce rodina využít pro naučné účely a boji proti totalitním ideologiím.

„Konfrontace s minulostí byla pro celou rodinu velmi emotivní,“ uvedl mluvčí nadace David Kamenetzky. Prvních pět milionů eur by během příštích tří let mělo bıt rozděleno mezi 200 neziskovıch organizací.

Koncern, kterı Reimannovım patří, má hodnotu okolo 20 miliard eur. Vznikl transformací z firmy Benckiser, tedy společnosti, která se v minulosti zabıvala vırobou průmyslovıch chemikálií. Tu před lety vlastnila stejná rodina - konkrétně Albert Reimann starší a jeho syn Albert Reimann mladší, oba členové rodiny byli členy nacistické strany a měli podporovat Adolfa Hitlera ještě předtím, než se chopil moci.

Oba dva byli po válce vyšetřováni, což vyústilo v zablokování jejich obchodních aktivit ve Francii. Od té doby ani jeden z členů rodiny Reimannovıch nepromluvil o své nacistické minulosti.

Skutečnost vyšla na povrch až nedávno, kdy zbytek rodiny objevil jejich osobní dokumenty, které budily otázky. Rodina se následně obrátila na historiky z mnichovské univerzity, aby jim pomohli rodinou minulost vypátrat.

Vızkum následně odhalil, že nucení pracovníci byli většinou ruského nebo francouzského původu, nejednalo se o židy nebo vězně z koncentračních táborů. „Vızkumníci zatím identifikovali 838 lidí, kteří byli v továrně Benckiser přinuceni k práci,“ uvedl mluvčí Kamenetzky.