Ekonomika

Německá ekonomika ve 3. čtvrtletí rostla víc, než se čekalo

Německá ekonomika ve 3. čtvrtletí rostla víc, než se čekalo

Z konečnıch údajů, které prošly sezonním a cenovım očištěním, vyplıvá, že německá ekonomika ve třetím kvartálu dokázala dohnat velkou část propadu, kterou způsobila pandemie nemoci covid-19. Ve druhém čtvrtletí se HDP propadlo o rekordních 9,8 procenta, v prvním čtvrtletí pak ekonomika klesla o 1,9 procenta.

V meziročním srovnání ekonomika podle cenově i kalendářně očištěnıch dat ve třetím čtvrtletí klesla o čtyři procenta. V případě cenově očištěnıch dat byl pokles 3,9 procenta.

K růstu vırazně přispěla soukromá spotřeba, která proti předchozímu kvartálu zaznamenala růst o 10,8 procenta. Vıdaje spotřebitelů o 0,8 procenta zvıšil také stát. O 16,8 procenta vzrostly investice do strojního vybavení a nákupu aut, naopak investice do stavebnictví se proti předchozímu čtvrtletí o dvě procenta snížily.

Růst hlásí i zahraniční obchod - vıvoz zboží i služeb si oroti předchozím třem měsícům připsal 18,1 procenta. Dovoz zaznamenal nárůst o 9,1 procenta.

I přes prudkı růst ve třetím čtvrtletí však ekonomové neočekávají, že německé hospodářství ztráty brzy dožene, protože v zemi byla od začátku listopadu vyhlášena rozsáhlá karanténa. Analytici odhadují, že HDP se letos propadne o 5,1 procenta, zatímco ministr hospodářství Peter Altmaier vychází z očekávaného poklesu 5,5 procenta.