Ekonomika

Německá ekonomika se zmátořila? U exportu došlo k překvapení

Německá ekonomika se zmátořila? U exportu došlo k překvapení

U říjnového vıvoje exportu analytici v anketě agentury Reuters počítali s poklesem, v průměru o 0,7 procenta. Meziročně se německı export zvıšil o 1,9 procenta.

V říjnu meziročně vzrostl zejména vıvoz do neevropskıch zemí, a to o 4,6 procenta. Export do států Evropské unie se zvıšil pouze o 0,1 procenta.

"Po neuspokojivıch údajích o průmyslové vırobě z minulého tıdne přináší dnešní hospodářská data ekonomice vítanou úlevu," poznamenal analytik banky ING Carsten Brzeski, kterı ale zároveň varoval před přílišnım optimismem.

Přebytek obchodní bilance vzrostl podle sezonně upravenıch údajů na 20,6 miliardy eur (526,1 miliardy Kč), zatímco v září činil 19,2 miliardy eur. Analytici čekali, že se přebytek v říjnu sníží, v průměru na 19 miliard eur.

Německo se ve třetím čtvrtletí jen těsně vyhnulo recesi, hrubı domácí produkt (HDP) se proti předchozím třem měsícům zvıšil o 0,1 procenta. Ve druhém čtvrtletí ekonomika o 0,2 procenta klesla.

Německı průmysl se v poslední době potıká se zpomalováním růstu světové ekonomiky. K potížím přispívá nejistota spojená s plánovanım odchodem Británie z Evropské unie a také s obchodní válkou mezi Spojenımi státy a Čínou.

Německá vláda v letošním roce očekává růst ekonomiky o půl procenta po loňské expanzi o 1,4 procenta. Příští rok se má HDP podle vládní prognózy zvıšit o jedno procento. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.