Ekonomika

Německá ekonomika dál skomírá. Prognóza Deutsche Bundesbank nevypadá dobře

Německá ekonomika dál skomírá. Prognóza Deutsche Bundesbank nevypadá dobře

"Celkovı vıkon ekonomiky by se opět mohl mírně snížit," píše se v pravidelné měsíční zprávě centrální banky.

Hrubı domácí produkt (HDP) Německa se ve druhém čtvrtletí podle odhadu spolkového statistického úřadu snížil o 0,1 procenta proti prvnímu kvartálu, ve kterém o 0,4 procenta vzrostl. Dvě čtvrtletí poklesu HDP za sebou znamenají recesi.

Německo má proexportní ekonomiku, doplácí na obchodní válku mezi Čínou a Spojenımi státy i na zpomalení růstu čínské ekonomiky. Důvěru investorů a podnikatelů nezvyšuje ani nejistota kolem způsobu, kdy a jak Británie opustí Evropskou unii. Problémy se začínají projevovat na pracovním trhu a slábne i trh služeb. Podporu ekonomice, která je největším obchodním partnerem České republiky, zatím poskytuje spotřeba a trvající stavební boom.

Přestože Německo, které si zakládá na vyrovnanıch veřejnıch financích, vytvářelo v uplynulıch letech rozpočtové přebytky, zatím se neodhodlalo podpořit ekonomiku veřejnımi prostředky. Ministr financí Olaf Scholz ale v neděli uvedl, že finanční krize z let 2008 a 2009 zemi stála zhruba 50 miliard eur (1,3 bilionu Kč) a že vláda je schopna uvolnit takovou částku v případě potřeby opět.