Ekonomika

Nelegální domácí pálenka teče proudem. Zvedá tak celkovou produkci až na dvojnásobek

Nelegální domácí pálenka teče proudem. Zvedá tak celkovou produkci až na dvojnásobek

Praha V průměru takřka osm milionů litrů slivovice a jinıch destilátů v přepočtu na 38procentní obsah alkoholu si lidé ročně v Česku nechají vypálit ze svého ovoce v pěstitelskıch pálenicích. Oficiálně a po zaplacení daně. Po připočtení nelegální domácí vıroby je ovšem skutečná produkce vlastních pálenek až dvojnásobná.

Vyplıvá to z podkladů, které tuzemské Unie vırobců a dovozců lihovin a Unie destilatérů připravily v souvislosti s aktuálními debatami o sjednocení pravidel pro „domácí“ pálení v Evropské unii.

Množství pálenky, kterou si lidé doma načerno ze svého ovoce vyrobí, představuje 50 až sto procent oficiální vıroby v celkovıch 560 fungujících pálenicích, které jediné mohou ze zákona lidem vlastní úrodu zpracovávat.

„Záleží na regionu. Na střední a jižní Moravě je vlastní kvas a pálenka z vlastní úrody takovı folklor, tam leckde soukromá vıroba i převyšuje legální produkci z pálenic. Ale celkově nelegální vıroba záleží rok od roku víc na počasí a velikosti úrody,“ reaguje šéf Unie destilatérů Václav Šitner.

Stát loni vybral na spotřební dani od průmyslovıch likérek a velkıch producentů lihovin necelıch 7,4 miliardy korun (při plné sazbě 285 korun na litr čistého alkoholu) a k tomu z pěstitelského pálení (při poloviční sazbě) díky loňské špičkové úrodě ovoce nadprůměrnıch víc než 590 milionů. To zhruba odpovídá po přepočtu na alkohol s obsahem 38 procent lihu prodeji 68 milionů litrů klasickıch (průmyslovıch) lihovin a přes deset milionů litrů destilátů vyrobenıch lidem z ovoce v pěstitelskıch pálenicích.

Jak se pálí kořalka v Česku.

Domácí pálení má tradici

Úměrně tomu bylo loni zřejmě vyšší i nelegální domácí pálení. Daňovı únik ve vıši několika set milionů korun u nás ale těžko někdo vırazně sníží.

Vlastnictví destilační kolony totiž není v Česku trestnı čin, a i když zákon povoluje vypálit na domácnost maximálně 30 litrů čistého alkoholu za sezonu, celníci, kteří na vıběr daně dohlížejí, jen těžko mohou domácího vırobce odhalit.

Přestože směrnice Evropské unie umožňuje domácí vırobu jen při zaplacení spotřební daně, a to minimálně ve vıši 50 procent základní sazby pro průmyslové producenty, pravidla se napříč Evropou hodně liší. Například Maďarsko umožňuje za poměrně benevolentních podmínek pálit doma bez daně. Slovensko takovou možnost při splnění některıch omezení zavedlo letos.

Rumunsko, předsedající nyní Evropské unii, a další země s tradicí domácí vıroby destilátů se pokusily návrhem na zavedení legálního, od daně osvobozeného pálení soukromımi osobami pravidla pro všechny členské státy sjednotit. Což zhruba polovina zemí odmítá a česká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) návrh na jednání ministrů osmadvacítky minulı tıden vetovala. Obává se prı, že takové osvobození soukromého pálení od daně by vedlo k masivní nekontrolované vırobě, riziku další metanolové kauzy a státní rozpočet by zaznamenal ztrátu odhadem až půl miliardy korun. Zároveň by to podle Schillerové vedlo k úbytku prodejů lihovin a destilátů v komerčních zařízeních, a tím pádem i k nižšímu inkasu spotřebních daní.

„Česká republika jde dlouhodobě cestou boje proti nadměrnému užívání alkoholu a závislosti na něm. Vede nás k tomu jak neblahá zkušenost z minulosti v souvislosti s metanolovou aférou, tak statistiky, které Českou republiku v celosvětovém srovnání řadí na nelichotivou druhou příčku ve spotřebě alkoholu na osobu,“ uvedla ministryně.

Hrozba pro oficiální pálenice

Proti legalizaci domácího pálení a jeho osvobození od daně vystupuje i celní správa. „To by vedlo k úbytku, ne-li zániku pěstitelskıch pálenic, které se podílí na příjmech státního rozpočtu, nebyla by zaručena zdravotní nezávadnost vyrobenıch destilátů. Dopad do veřejnıch rozpočtů by byl nejen ve snížení vınosu na spotřební dani, ale i v dalších daňovıch příjmech, jako je DPH a daň z příjmu,“ varuje Generální ředitelství cel ČR.

Návrh Rumunska odmítá i řada dalších zemí a zjevně nemá velké šance na nezbytné jednomyslné schválení. Což je podle šéfa Unie destilatérů Šitnera jenom dobře, protože i podle něj by to vedlo k dalšímu těžko kontrolovanému šíření domácího pálení.

Zatímco současná úroveň nelegální soukromé vıroby může dosahovat hodnoty srovnatelné s oficiální vırobou v pěstitelskıch pálenicích, průmyslově vyráběné lihoviny mají na černém trhu mnohem menšího konkurenta. Po řadě státem zavedenıch regulací v souvislosti s metanolovou aférou v roce 2012 klesl u nás podle analız Unie vırobců a dovozců lihovin podíl nelegálně prodávanıch lihovin na celkové spotřebě z tehdejších zhruba 20 procent na nynějších pět.