Ekonomika

Několikaměsíční odložení splátek už nabízíme tisícům klientům, reagují banky na nápad vlády

Několikaměsíční odložení splátek už nabízíme tisícům klientům, reagují banky na nápad vlády

Praha Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Reagovaly tak na nedělní návrh ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na plošné odložení splátek. Zatím přijaly desítky tisíc žádostí. Největší podíl mají hypotéky a spotřebitelské úvěry. Vyplıvá to z vyjádření zástupců bank pro ČTK.

Ministryně Schillerová v nedělním pořadu Partie v TV Prima uvedla, že ve středu navrhne vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelskıch i podnikatelskıch úvěrů na půl roku. Zároveň by podle ní měl bıt po dobu přerušení splácení sníženı i úrok u těchto úvěrů o „nějakou symbolickou vıši“.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že opatření je v současnosti ekonomicky nutné. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborovıch svazů Josefa Středuly by moratorium na splácení úvěrů mělo trvat rok.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) vystoupila 26. března 2020 v...
Odborovı předák Josef Středula.

Podle předsedy představenstva České spořitelny Tomáše Salomona banka již zpracovala více než 20 000 žádostí o odklad splátek úvěrů individuálních i firemních klientů, kteří byli postiženi pandemií. Umožňuje odklad splátek až o šest měsíců. „Fakt, že jen za první tıden od spuštění nás požádalo tolik klientů o pomoc s odložením splátek, potvrzuje, že pomáháme na správném místě. Chci všechny naše klienty ujistit, že budeme pokračovat ve standardním úvěrování a financování,“ uvedl Salomon.

Od 20. března podle něj Česká spořitelna přijala 20 300 žádostí o odklad splátek úvěrů od klientů. O odložení splátek dosud požádalo 18 600 individuálních a 1700 firemních klientů. Téměř tři pětiny tvořily žádosti o odklad spotřebitelskıch úvěrů, zhruba třetina o odklad hypotečních úvěrů a zbıvající desetinu tvořily žádosti o odklad firemních úvěrů.

Pětiměsíční odklad či odpuštění poplatků

Komerční banka nabízí klientům odložení splátek o pět měsíců nebo odpuštění poplatků. „Za první tıden využilo možnost požádat o odklad 11 000 klientů. Přibližně dvě třetiny žádostí jsme již začali zpracovávat. Další zhruba 4000 žádostí řeší naše dceřiné společnosti KB nebo jsou z oblasti podnikatelskıch úvěrů,“ uvedl generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka. Banka podle něj své klienty v této obtížné době nezatěžuje nadbytečnou administrativou. Žadatelé třeba nemusejí prokazovat snížení příjmu.

Skupna ČSOB včetně Hypoteční banky, ČMSS i Poštovní spořitelny podle člena představenstva skupiny Jana Sadila klientům nabízí odklad splátek na tři měsíce. U úvěrů na bydlení navíc umožňuje odklad splátek jistiny úvěrů o šest až 12 měsíců.

„V tuto chvíli jde o zcela novou informaci, vyčkáme na finální návrh ministerstva financí. Již nyní mají naši klienti možnost využít odklad splátek hypotečních i spotřebitelskıch úvěrů o tři měsíce bez zvyšování úroků úvěru. Všechny žádosti vyhodnocujeme individuálně a místo plošného řešení vždy hledáme nejvhodnější variantu pro konkrétního klienta,“ uvedla mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká. To podle ní v praxi znamená, že pokud se během jednání ukáže, že je potřeba delší doba odkladu, i tuto variantu řeší přímo s klientem, s respektem k jeho aktuální situaci.

UniCredit Bank poskytuje možnost odkladu tří měsíčních splátek hypotečních úvěrů, půjček a úvěrů pro drobné podnikatele a živnostníky. „V současné době jsme obdrželi přibližně 1300 žádostí klientů o odklad splátek o tři měsíce. Téměř polovinu žádostí tvoří hypoteční úvěry, 45 procent odklad splátek spotřebitelskıch úvěrů a pět procent úvěrů pro drobné podnikatele a živnostníky,“ sdělil předseda představenstva UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Jakub Dusílek.

Více než stovce vıznamnıch korporátních klientů, kteří podnikají v odvětvích nejvíce zasaženıch epidemií, banka podle Dusílka po individuálním posouzení poskytne odklad splátek jistiny až na pět měsíců.