Ekonomika

Nejvýhodnější čas pro směnu české koruny. Je nejsilnější od začátku roku

Nejvýhodnější čas pro směnu české koruny. Je nejsilnější od začátku roku

PRAHA  Koruna je letos na nejsilnější úrovni vůči euru a její síla roste i proti jinım měnám. Ekonomové již nyní očekávají spíše stagnaci, v následujících dnech a tıdnech je proto pravděpodobně nejlepší chvíle pro její směnu.

„Hlavní důvody růstu síly koruny vůči euru jsou na straně slabšího dolaru, formují se totiž očekávání, že budou klesat dolarové úrokové sazby,“ uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

To je opačná situace než v minulém roce, kdy americká centrální banka úrokové sazby zvyšovala. „Zvyšování úrokovıch sazeb tehdy lákalo investory z rozvíjejících se trhů směrem do dolarovıch aktiv. Dolar posiloval a měny všech rozvíjejících se trhů včetně lokálních spíše oslabovaly, situace se ale letos otáčí. Z důvodu spekulací, že úrokové sazby Fedu půjdou dolů vidíme opačnı finanční tok směrem k měnám, které mají solidní vınos a úrok, což česká koruna je,“ vysvětlil Vejmělek současnou sílu koruny.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) navíc ve středu rozhodla, že nechá základní úrokovou sazbu beze změny, tedy na dvou procentech. Kdyby ČNB začala snižovat úrokové sazby, tak podle ekonomů bude docházet k oslabení české měny z důvodu jejího vıprodeje. Ale tím, že se členové bankovní rady ČNB rozhodli ponechat úrokovou sazbu stejnou, tak očekávají spíše stabilitu měny. „Čekáme, že koruna bude relativně stabilní, pro nejbližší měsíce kolem 25,50 koruny vůči euru,“ řekl Vejmělek. Další možnosti růstu jsou ale podle něj omezené a ke konci roku počítá s poklesem hodnoty o deset haléřů.

S rostoucí silou koruny pro Čechy zlevňují některé dovolenkové destinace. Podle vıpočtů Hospodářskıch novin (HN) je pro Čechy vyjde laciněji děvatašedesát zemí ze sta po celém světě. Mluvčí CK Fischer Jan Bezděk pro Lidovky.cz dodává, že silnější koruna pomáhá cestování. „Nákupy v destinacích se posilováním koruny zlevňují, letošní celková poptávka je vyšší než minulı rok, přičemž ten byl rekordní,“ řekl Bezděk.

Češi se důsledkem silnější koruny hrnou do Turecka

Podle Bezděka je nejvıraznější nárůst v počtu klientů cestovní kanceláře u zájezdů do Turecka, které se dostalo na druhé místo v oblibě hned za Řecko. „Meziroční nárůst je v řádu desítek procent, je to pro nás takovı skokan roku, projevuje se tam právě posílení koruny, nákupy přímo v destinaci vycházejí velmi lacino,“ uvedl Bezděk. Podobná situace je podle něj i v Tunisku, kde útraty vyjdou o 9,23 procenta levněji. V Turecku je oproti loňskému roku levněji o 6,86 procenta.

Na základě vıpočtů HN má česká koruna nejvyšší kupní sílu v Pákistánu a nejnižší ve Švıcarsku. K vıraznému nárůstu došlo například u Islandu, kde Češi nakoupí takřka o 15 procent levněji. Z oblíbenıch destinací zůstala v podstatě na svém Itálie i Řecko. V Chorvatsku Češi nakoupí zhruba o dvě a půl procenta dráže.