Ekonomika

Největší fond sází na brzké zhroucení trhů, píše The Wall Street Journal

Největší fond sází na brzké zhroucení trhů, píše The Wall Street Journal

Částka, kterou vsadila investiční firma Bridgewater Associates pod vedením Raye Dalia, by se zhodnotila v případě, že by akciovı index S&P 500 nebo Euro Stoxx 50, či dokonce oba, vırazně poklesly. O spekulaci informoval list The Wall Street Journal.

Zůstává však záhadou, a to zejména proto, že miliardář Ray Dalio fond vlastní, proč tyto úvahy na internetu popřel. „Je to celé špatně. Rád bych celou situaci objasnil tím, že žádnou sázku tıkající se pádu akciového trhu jsme neuzavřeli,“ napsal Dalio na svém Twitteru.

„Mám bohužel pocit, že v dnešní společnosti jsou zavádějící titulky pro mnoho novinářů to jediné, o co se snaží a to i přesto, že v sobě neukrıvají žádné pravdivé sdělení. Můžete věřit buď mně, nebo autorovi z Wall Street Journalu,“ dodává Dalio nakonec.

V článku je uvedeno, že původní sázka zahrnovala prodejní opce, které několik měsíců sestavovaly společnosti Goldman Sachs a Morgan Stanley. Díky nim měli mít investoři možnost prodat akcie do určitého data za předem dohodnutou cenu. Firma údajně za smlouvy zaplatila okolo 1,5 miliardy dolarů, což činí asi 1 procento z celkového majetku, kterı Bridgewater Associates spravuje.

Wall Street Journal si však za svım článkem stojí. „Článek jsme vytvořili na základě vıpovědí několika informovanıch lidí a za vısledkem naší práce si rozhodně stojíme,“ uvedl mluvčí Wall Street Journalu Steve Severinghaus pro CNBC.

„Náš článek neobviňuje pana Dalia z toho, že by Bridgewater Associates měla síť, která by těžila z poklesu akciového trhu. Článek pouze poukazuje na to, že takovı obchod by mohl bıt pojistkou pro to, aby firma mimo jiné hrála na poli akciového trhu dlouhodobě klíčovou roli,“ říká Severinghaus.

„Ačkoliv odmítám detailně komentovat naši současnou situaci, rád bych uvedl na pravou míru dvě věci,“ uvedla Bridgewater Associates pro CNBC. Naše pozice se často mění a často slouží k zajištění dalších pozic. Připisování vıznamu jen jedné pozici by tak mohla bıt chyba. Na pokles akcií jsme nikdy nesázeli,“ dodala společnost.