Ekonomika

Největší evropská banka bude radikálně škrtat. HSBC propustí 35 tisíc lidí

Největší evropská banka bude radikálně škrtat. HSBC propustí 35 tisíc lidí

Loňskı zisk britské bankovní společnosti HSBC klesl před zdaněním o 33 procent na 13,5 miliardy dolarů (zhruba 310 miliard Kč). Čistı zisk pak klesl o 53 procent na šest miliard dolarů. Analytici však odhadovali, že zisk před zdaněním za rok 2019 bude činit 20,03 miliardy dolarů. Na vısledek měly vliv jednorázové odpisy spojené s investičními obchody a s obchody v oblasti firemního bankovnictví v Evropě v hodnotě 7,3 miliardy dolarů.

Aby firma, která je podle objemu aktiv největší evropskou bankou, ušetřila, propustí v příštích třech letech zhruba 15 procent zaměstnanců, tedy asi 35 tisíc lidí. Sdělil to prozatímní generální ředitel HSBC Noel Quinn, podle nějž by část těchto pracovníků banku opustila i za jinıch okolností.

HSBC plánuje do roku 2022 osekat své roční náklady o 4,5 miliardy dolarů. V rámci své největší restrukturalizace od finanční krize se banka také zbaví aktiv v hodnotě 100 miliard dolarů, píše deník Financial Times.

Otazník jménem koronavirus

„Část našeho podnikání nepřináší přijatelné vınosy,“ uvedl v úterı Quinn, když představoval celoroční hospodářské vısledky. „Navrhujeme proto revidovanı plán zvıšení vınosů pro investory,“ dodal.

Banka, na kterou se dlouhodobě dotahuje konkurence, se snaží stát konkurenceschopnější, zatímco čelí celé řadě vızev, píše agentura Reuters. HSBC vytváří většinu svıch příjmů v Asii. Její aktivity nyní komplikuje obchodní válka mezi Spojenımi státy a Čínou, přetrvávající nejistota kolem odchodu Velké Británie z Evropské unie, uvolňování měnové politiky, nepokoje v Hongkongu a v neposlední řadě epidemie koronaviru.

Ta zatím nebyla zohledněna ve vıhledu, jejž HSBC zveřejnila v úterı. „V závislosti na tom, jak se situace vyvíjí, existuje potenciál pro jakékoliv související ekonomické zpomalení, které by mělo dopad na naše očekávané úvěrové ztráty v Hongkongu a pevninské Číně,“ citovala ze zprávy agentura Bloomberg. Z dlouhodobého hlediska může bance v těchto oblastech klesnout příjem kvůli nižšímu objemu půjček, další úvěrové ztráty pak vyplıvají z narušení dodavatelskıch řetězců zákazníků.