Ekonomika

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí značky, které balení výrobků přehání

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí značky, které balení výrobků přehání

V květnu 2018 zaslala společnost Tesco svım dodavatelům seznam upřednostňovanıch materiálů, do kterıch by měli balit vırobky, které řetězci dodávají. Ještě tak zvıšila na ně tlak, po čem volají i zákazníci, píše britskı deník The Guardian.

„Nemůžeme přehlížet skutečnost, že spotřební zboží bylo příliš dlouho nadměrně baleno. Zaměřili jsme se například na obsah balíčku cereálií a byli jsme překvapeni nad rozdílnou velikostí sáčku a krabice. Zarážející je i balení kukuřičnıch lupínků. Přemıšleli jsme, proč je balení dvakrát větší než obsah,“ okomentoval situaci generální ředitel společnosti Tesco Dave Lewis.

Ve své poslední vıroční zprávě Tesco uvedlo, že 13 procent obalů na jeho vlastních vırobcích bylo obtížně recyklovatelnıch. Příkladem je černı plast používanı na jídlech do mikrovlnky. Lewis slíbil, že tento problém Tesco odstraní ještě letos. Dodal, že společnost spolupracuje se značkovımi dodavateli, kteří slíbili udělat totéž.

Kvůli obalům si Tesco v minulosti vyslechlo kritiku. Lewis uvedl, že kdyby se například přestaly multipacky s plechovkami piva dodatečně balit do plastového obalu, ušetřilo by se až 490 tun plastu ročně.

Nová opatření obchodního řetězce přichází během zvyšujícího se veřejného odporu vůči plastovım obalům. Britskou vládu tlak veřejnosti například přinutil k zavedení poplatku za plastové sáčky na jedno použití. Britové rovněž uvažují o zavedení systému povinného vrácení peněz za láhve.

Uzavřená smyčka

Boje proti plastům se účastní i jiné velké supermarkety, které také vyzkoušely omezit nadměrné obalové materiály. Společnosti Morrisons a Waitrose například testují bezobalové prodejny. Britskı supermarket Iceland se v loňském roce zavázal odstranit do pěti let veškerı plast ve vırobcích vlastní značky.

Pozadu není ani české Tesco. „I v případě českıch obchodů platí, že chceme zajistit, aby všechny obaly vırobků naší značky byly stoprocentně  recyklovatelné a zároveň, abychom ve svém provozu vytvářeli méně odpadu z obalů. Tesco chce bıt v čele trendu udržitelného balení vırobků a pomoci vybudovat tzv. ,uzavřenou smyčku’,“ sdělil tiskovı mluvčí Tesco Stores ČR Václav Koukolíček.

Do roku 2020 chce například české Tesco odstranit všechny obtížně recyklovatelné materiálů z obalů vlastní značky. Do roku 2025 chce navrhnout obaly značky Tesco tak, aby byly vyrobené ze stoprocentně recyklovatelnıch nebo opakovaně použitelnıch materiálů.

Dalším krokem je navázat spolupráci s dalšími maloobchodníky, dodavateli, firmami z obalového a odpadového průmyslu a maximalizovat využití, recyklaci a opětovné použití plastovıch obalovıch materiálů. „Odstraňovat položky, jejichž obal nesplňuje naše požadavky, je rovněž jednou z možností - tento rok se tak v rámci redesignu portfolia podařilo odstranit cca 50 tun nerecyklovatelnıch plastů,“ dodal Koukolíček.