Ekonomika

Nejezte chlorovaná kuřata, jinak obchodní dohoda nebude, vzkazuje EU Britům

Nejezte chlorovaná kuřata, jinak obchodní dohoda nebude, vzkazuje EU Britům

Do vyjednávacího mandátu mezi Velkou Británií a Evropskou unií přibyl na doporučení Francie zdánlivě banální odstavec. V něm Unie trvá na tom, aby obě strany zachovaly „zdravotní a hygienickou kvalitu vırobků v potravinářském a zemědělském sektoru“. Napsal to Guardian, kterı měl k dokumentu přístup.

Unie si chce tímto způsobem pojistit, že některé metody produkce potravin, které zahrnují používání pesticidů či chlorovıch vıplachů, nebudou ve Spojeném království po brexitu praktikovány. Chlor se používá jako dezinfekce, která při zpracování masa zabíjí bakterie a zabraňuje tak kontaminaci. Praktika byla v Evropské unii zakázána v roce 1997.

Jenže britská vláda k problému zatím žádné oficiální stanovisko nevydala. Tamější novı ministr životního prostředí George Eustice odmítl v neděli garantovat, že vláda zakáže dovoz chlorovaného kuřecího masa v rámci obchodní dohody se Spojenımi státy.

„Morální bankrot“

Postoj Eustice vyvolal obavy nejen v Bruselu. Na úterní konferenci britské Národní farmářské unie se k situaci s chlorovanou drůbeží vyjádřila prezidentka organizace Minette Battersová. „Nemůžeme svazovat ruce britskım farmářům a chtít po nich, aby dodržovali ty nejvyšší standardy při produkci potravin, zatímco dovozci nebudou muset splňovat standardy žádné.“

„Podepsat obchodní dohodu, která vyústí v situaci, kdy otevřeme naše přístavy, spižírny a ledničky potravinám, jež je nelegální ve Velké Británii vyrábět, by nebylo jen morálním bankrotem – šlo by o čiré šílenství,“ komentovala Battersová.

Když měl na slova Battersové reagovat mluvčí britského premiéra Johnsona, uvedl, že „Velká Británie byla po dlouhou dobu světovım lídrem, co se tıče bezpečnosti potravin a dobrıch životních podmínek zvířat. Nadále budeme držet vysoké standardy potravin a to i prostřednictvím mezinárodních smluv“.

Levné americké kuře

Spojené státy jsou světově největším producentem drůbežího masa, a skoro jednu pětinu exportují. Jejich nižší standardy, co se tıče produkce drůbeže, jim umožňují dosáhnout jedné z nejlevnějších vırob na světě.

Při nově vznikající obchodní dohodě s Velkou Británií přesvědčují Spojené státy britské vyjednavače, aby zrušili zákaz chlorovanıch kuřat a zavedli americké potravinové standardy. Pokud k takovému scénáři dojde, Evropská unie se obává, že současní dodavatelé drůbeže na britské ostrovy budou vytlačeni právě dovozem z USA.