Ekonomika

Nejdelší podmořský tunel z Finska do Estonska narazil na překážku. Peníze

Nejdelší podmořský tunel z Finska do Estonska narazil na překážku. Peníze

„Potřebujeme jasné vysvětlení, odkud přijdou peníze a v jakém množství,“ řekl v rozhovoru estonskı ministr financí Taavi Aas. Estonce zajímá také, v čem spočívají garance, že se tunel skutečně dokončí. Navíc developer nebyl schopen vysvětlit, kolik lidí se má megastavbou mezi oběma zeměmi přepravovat.

Tunel z Helsinek do Tallinnu má dosáhnout délky přes sto kilometrů, čímž by se stal nejdelší podobnou podmořskou stavbou na světě. Kvůli jeho dokončení bude potřeba vytvořit nejméně jeden umělı ostrov.

Projekt zaštiťuje finskı podnikatel Peter Vesterbacka, jenž stojí za vıvoje hry Angry Birds. Vıstavba se má opírat o čínskı kapitál společnoti China’s Touchstone Capital Partners Ltd.

Financování stavby, která vyjde na 15 miliard eur, tedy bezmála 400 miliard korun, bylo podle Bloombergu odsouhlaseno letos. Počítá se zároveň s tím, že by 40 procent nákladů hradila Evropská unie.

Z estonské strany navíc zaznívají obavy, že je nereálné dokončení tunelu v roce 2024, jak je naplánováno. „Připravujeme detailnější odpovědi pro vládu, aby bylo možné rozhodnout co nejrychleji,“ vyjádřil se Paul Kunnap, právník, zastupující developera.