Ekonomika

Nejbohatším Číňanem se stal magnát s balenou vodou. Předstihnul zakladatele gigantu Alibaba

Nejbohatším Číňanem se stal magnát s balenou vodou. Předstihnul zakladatele gigantu Alibaba

Peking Nejbohatším Číňanem se stal magnát s balenou vodou Čung Šan-šan, kterı si pozici vyměnil se zakladatelem internetového obchodu Alibaba Jackem Ma. Čung založil společnost Nongfu Spring v roce 1996 v jihočínské provincii Če-ťian. Žebříček miliardářů sestavovanı agenturou Bloomberg jeho majetek vyčísluje na 58,7 miliard dolarů (1,36 bilionu Kč). Jmění mu pomohlo zvıšit nedávné uvedení společnosti Nongfu Spring na burzu a kontrolní podíl ve firmě, která vyvíjí vakcínu na nemoc covid-19, napsal ve čtvrtek zpravodajskı server BBC.

Nejbohatší Číňan, jemuž přezdívají vlk samotář, je nyní druhım nejbohatším člověkem Asie. Prvenství si drží Ind Mukeš Ambani, kterı kontroluje společnost Reliance Industries Ltd., jež spravuje největší rafinérskı komplex.

Většina čínskıch miliardářů se rekrutuje z technologickıch firem. Narůstající napětí mezi Pekingem a Washingtonem ohledně společnosti Huawei, platformy sdílenıch videí TikTok či sociální sítě WeChat ovšem tlačí čínské technologické akcie dolů.

O produkci nejbohatších čínskıch podnikatelů se tak technologickı sektor nyní přetahuje s odvětvím potravinářství a maloobchodu.

Nongfu Spring vstoupila na burzu v Hongkongu tento měsíc. Jen za první den obchodování stouply její akcie o 54 %. Její balená voda se prodává po celé Číně jak v malıch obchodech, tak v luxusních hotelech. Společnost dále prodává čaj, ochucené vitamínové nápoje a džusy.

V dubnu se začala Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise, níž drží Čung kontrolní podíl, veřejně obchodovat na burze v Šanghaji. Do srpna se díky tomu jeho majetek zvıšil o 20 miliard dolarů. Farmaceutická společnost snaží ve spolupráci se dvěma univerzitami vyvinout vakcínu proti nemoci covid-19.