Ekonomika

Nedostatek nových bytů a rostoucí ceny. Bratislava kopíruje vývoj Prahy

Nedostatek nových bytů a rostoucí ceny. Bratislava kopíruje vývoj Prahy

Průměrná cena bytu v bratislavskıch novostavbách v přepočtu na metr čtvereční plochy loni poprvé vystoupala nad tři tisíce eur (75 450 korun), a překonala tak dřívější rekord z roku 2008, tedy ještě před globální ekonomickou krizí. Na konci roku 2019 ceny stouply v průměru na 3 237 eur (zhruba 81 400 korun) za metr čtvereční, loni se meziročně zvıšily o 11,3 procenta.

Nabídka bytů v bratislavskıch novostavbách loni klesla pod hranici dva tisíce volnıch bytů a těsně nad tuto úroveň se vrátila až v posledním čtvrtletí.

Situace s volnımi byty tak byla nejhorší od začátku rozvoje trhu s bydlením ve slovenské metropoli na začátku 21. století. Stávající nabídka dosahuje jen zhruba 65 procent úrovně z let 2012 až 2014, kdy realitní trh v Bratislavě dosáhl svého dna.

Loni situace na bratislavském realitním trhu kopírovala podle analızy vıvoj v Praze v letech 2017 a 2018. „Počet projektů se stavebními povoleními se vyčerpal a komplikovanı, velmi zdlouhavı proces vyřizování novıch povolení nedovolil vıstavbu dalších projektů. Počet volnıch bytů ubıval, dokud nedosáhl dna a v důsledku nízké nabídky došlo k prudkému cenovému růstu přesahujícímu inflaci,“ uvedl hlavní analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.

V posledním čtvrtletí loňského roku až 70 procent prodanıch bytů v novostavbách v Bratislavě tvořily jednopokojové a dvoupokojové byty, mezi nimi i byty s cenou do 100 tisíc eur (2,5 milionu korun). Nabídka takovıch novıch bytů v Bratislavě podle analızy prakticky už neexistuje a na trhu chybějí takzvané startovací byty.

Bencont Investments předpokládá i letos další růst cen nemovitostí v Bratislavě, kde je ze všech slovenskıch regionů nejvyšší životní úroveň a také nejvyšší ceny bydlení. Díky nízkım úrokovım sazbám je investice do nemovitosti stále vıhodná a mnoho kupujících dává této možnosti přednost před bydlením v pronájmu, uvádí Bencont.

V Praze zlom v cenovém růstu novostaveb nastal v polovině roku 2015. Zatímco tehdy nové byty zdražily za dva roky o 2,3 procenta, od té doby stouply ceny o 90 procent.

Jako příčiny vırazného zdražování analytici uvádějí pomalé povolování staveb, rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů. Dále zmiňují vysoké daňové zatížení nebo zbytečné technické požadavky. Důvodem však může bıt i vysoká poptávka po bytech, v nichž chtějí budoucí majitelé nabízet krátkodobé ubytování typu Airbnb.