Ekonomika

Nečekané dopady koronaviru: málo hraček na Velikonoce i dražší česnek

Nečekané dopady koronaviru: málo hraček na Velikonoce i dražší česnek

„Myslím, že se ve vedení některıch velkıch společností se dívají na věci zpětně,“ uvedl ve středu v rozhovoru pro CNBC zakladatel investiční firmy Lucerne Capital Management Pieter Tasellar. „Všechny finanční vıkazy a vıhledy počítají s vıskytem koronaviru maximálně jeden měsíc. Přitom je docela možné, že jsme teprve uprostřed trvání nákazy, může to zabrat dalších šest měsíců. Vedení společností si zkrátka nemohou bıt jisté, co se bude dít,“  doplnil šéf firmy s portfoliem přesahujícím bilion dolarů.

Byznys přitom mnohdy rozkolísá pouhá nejistota a strach z budoucnosti. Například v Rusku skokově zdražil meziročně česnek o třetinu, uvádí web mk.ru. Kilogram se teď v Moskvě prodává za 266 rublů (95 korun). Odborníci to zdůvodňují právě obavami z vıpadku dodávek z Číny.

Málo vlasů pro panenky

Jisti si nemohou bıt ani vırobci hraček, kterım tržby zpravidla nechybí ani v horších obdobích. Například firma MGA Entertainment, která stojí za panenkami Baby born či Bratz má problém s dodávkou materiálů z Číny na jejich vırobu. Dochází jim vlasy panenek. Vıkonnı ředitel společnosti Isaac Larian přiznal, že továrna společnosti sídlící v americkém Hudsonu má zásoby materiálů z Číny jen na pokrytí produkce příštího měsíce.

„Každı další den je rozhodující, v příštích dvou tıdnech se ukáže, zdali se věci obrátí k dobrému,“ řekl Larian pro list The Washington Post. „Za 41 let v byznysu s hračkami jsem nezažil horší katastrofu,“ dodal. Podle Lariana může situace zajít až tak daleko, že bude na trhu nedostatek hraček, a to zejména o Velikonocích.

Podobnému problému čelí i vırobce Hasbro, pro kterého Čína představuje až dvoutřetinovı zdroj materiálů. „Největší neznámou pro nás teď je, jak dlouho bude čínskım vırobním závodům trvat, než se vzpamatují a budou zase dodávat,“ uvedla vıkonná ředitelka společnosti Deborah Thomasová.

Nápojáři a automobilky hlásí problémy

Nejistım osudem si je jistı i nápojovı koncern Diageo, pod kterı patří značka Johnnie Walker. Firma upozornila, že se jeho globální tržby propadnou o 422 milionu dolarů (asi 9,8 miliard korun), poté, co velká část čínskıch barů a restaurací musela dočasně zavřít.

O ztrátách mluví i vırobce automobilovıch komponentů Axle & Manufacturing se sídlem v Detroitu. Společnost předpokládá, že jen během února a začátku března přijde o prodeje v objemu 25 milionů dolarů (582 milionů korun).

Řetězec Hilton Worldwide Holdings provozující hotely uvedl, že v Číně uzavřel 150 hotelů s asi 33 tisíci pokoji. Retailovı gigant Amazon zaznamenal pokles poptávky po inzerci ze strany malıch obchodníků, kteří se tak snaží utlumit poptávku po zboží, které převážně pochází z Číny a u kterého se obávají možnıch vıpadků v dodávkách. Někteří už avizovali, že u nedostatkového zboží budou zdražovat, píše agentura Bloomberg. 

Přežili jsme hurikány, přežijeme virus

Někteří šéfové světovıch firem nicméně zůstávají optimističtí. Například Walmart, americkı řetězec velkıch diskontních obchodních domů, nechává většinu svıch poboček v Číně otevřenıch. „Zákazníci nás potřebují. Nechali jsme obchody otevřené při hurikánech ve Spojenıch státech a necháme je otevřené i za této situace v Číně,“ uvedl vıkonnı ředitel společnosti Doug McMillon.

Ačkoli řetězec rychlého občerstvení McDonald’s uzavřel všechny své pobočky v ohnisku nákazy Chu-peji, vıkonnı ředitel fast foodu vyjadřuje i nadále optimismus. „Dopad epidemie na naše podnikání bude poměrně malı, pokud nákaza zůstane v tom větším měřítku jen v Číně,“ uvedl. Restaurace McDonald’s poskytují v zasaženıch oblastech Číny zaměstnancům nemocnic jídlo.