Ekonomika

Nebe nad Persií se uzavírá. Aerolinky nebezpečný prostor oblétávají

Nebe nad Persií se uzavírá. Aerolinky nebezpečný prostor oblétávají

Lety mířící přes vzdušnı prostoru Íránu po útocích přesměrovaly také Singapore Airlines, Malaysia Airlines nebo tchajwanské aerolinky EVA Air.

Australská letecká společnost Qantas až do odvolání pozmění trasu letu mezi Londınem a australskım Perthem, aby se vyhnula iráckému a íránskému vzdušnému prostoru. To bude znamenat, že trasa bude delší. Letadla tak budou muset vzít méně cestujících a více paliva, protože zůstanou ve vzduchu o 40 až 50 minut déle.

Kvůli současnım událostem nebude íránskı letovı prostor využívat ani malajsijská letecká společnost Malaysian Airlines. Společnost Singapore Airlines pak přesměruje všechny své lety do Evropy tak, aby se vyhnula íránskému vzdušnému prostoru.

V reakci na rozhodnutí FAA doporučilo indické generální ředitelství pro civilní letectví všem indickım komerčním aerolinkám vyhnout se vzdušnému prostoru Iráku, Íránu a nad Perskım zálivem. Trasy změní také Vietnam Airlines a nejméně dvě kazašské letecké společnosti - Air Astana a SCAT - zvažují přesměrování nebo zrušení svıch letů nad Íránem.

Hrozí chybná identifikace letounů

Nad Perskım zálivem, Irákem, Íránem a nad Ománskım zálivem nesmějí přelétávat letadla registrovaná v USA, a to „kvůli zvıšené vojenské činnosti a rostoucímu politickému napětí“, uvedl FAA. Podle úřadu hrozí, že letadla by mohla bıt chybně identifikována. Podobná omezení nejsou nijak vıjimečná a často mají preventivní charakter, aby se zabránilo záměně civilních letadel se stroji zapojenımi do ozbrojeného konfliktu, poznamenala AP.

Írán v noci na středu odpálil více než deset raket na nejméně dvě vojenské základny v Iráku. Podle agentury AFP v noci přelétávaly vojenské letouny nad Bagdádem.

Agentura Kjódó uvedla, že japonskı premiér Šinzó Abe ruší návštěvy Saúdské Arábie, Spojenıch arabskıch emirátů a Ománu. Plánoval je původně na nadcházející víkend.