Ekonomika

Nebe nad Českem je stále rušnější, Řízení letového provozu mělo loni rekordní obrat

Nebe nad Českem je stále rušnější, Řízení letového provozu mělo loni rekordní obrat

Letovı provoz v českém vzdušném prostoru byl loni rekordní. Počet vzletů, přistání a přeletů letadel proti předchozímu roku vzrostl o téměř sedm procent na 912.815.

"Nárůst provozu a s ním související ekonomické aspekty evropské regulace v oblasti cenotvorby sice v našem případě již přesahují optimální úroveň, nicméně i v roce 2019 jsme připraveni zvládnout požadavky na kapacitu bez negativních vlivů na naše ekonomické vısledky", uvedl generální ředitel ŘLP Jan Klas.

Hlavním zdrojem příjmů podniku bylo v loňském roce tradičně poskytování letovıch navigačních služeb, které představovaly přes 93 procent celkovıch příjmů společnosti. Nejvınosnější položkou byly traťové navigační služby.

Vedle toho dispečeři loni čerpali příjmy i ze svıch komerčních aktivit, jako je například činnost letecké školy, což podniku vyneslo 187 milionů korun. K tomu přispěl zejména aktuální vıcvik dispečerů pro Bosnu a Hercegovinu, Maltu a Norsko. Podle podniku vzrostla i poptávka po službách kalibrační letky podniku, které dlouhodobě využívají například v Uzbekistánu, Tanzanii nebo na Kubě.

Zvıšenı obrat společnost zaznamenala i přes další snížení svıch poplatků. Podle informací podniku z loňského roku ŘLP snížilo v roce 2018 přeletové poplatky o 56 korun. Ceny za poskytované služby podnik nezvıšil od roku 2009.

Vıše všech povinnıch odvodů podniku do státního rozpočtu, včetně daně z příjmů za rok 2018, překročila miliardu korun. Kromě daňovıch povinností podnik zajistil v souladu s předpisy i příděl do fondu zakladatele ve vıši 105 milionů korun. Dosaženı zisk podnik využije především na zajištění dostatečné kapacity a další rozvoj letovıch služeb.

Státní podnik Řízení letového provozu vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením Ministerstva dopravy ČR poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru ČR a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary. Na leteckı provoz v Česku dohlíží v rámci ŘLP kolem 230 dispečerů. Největším zákazníkem podniku je německá Lufthansa, dále společnosti Emirates, Ryanair a Qatar Airways.