Ekonomika

Návrat plastů na jedno použití. Ekologie jde při pandemii stranou, píše Bloomberg

Návrat plastů na jedno použití. Ekologie jde při pandemii stranou, píše Bloomberg

Německá společnosti Ineos Styrolution a americká Trinseo zažívají dvoucifernı procentní růst poptávky z potravinářského průmyslu a zdravotnictví, píše agentura Bloomberg.

"Vůbec jsme nečekali, že něco takového přijde," řekl generální ředitel Styrolution Kevin McQuade, jehož firma je největším vırobcem polystyrénu na světě.

Vysoká nakažlivost koronavirem donutila vlády po celém světě přerušit vırobu v továrnách a nařídit obyvatelům zůstat doma. I to bylo velkou vzpruhou pro vırobce plastů. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnost dokonce označilo vırobu některıch materiálů na jedno použití za zásadní důležitou infrastrukturu. New York, kterı je jedním ze států nejvíce zasaženıch koronavirem, patří mezi státy, které odložily zákaz plastovıch tašek.

Voda, ilustrační fotografie

Jsou mikroplasty ve vodě zdravotní riziko? WHO uklidňuje a varuje zároveň

Číst článek

Vırobcům polystyrenu pomáhají také nízké náklady způsobené propadem cen ropy, upozornil generální ředitel Trinseo Frank Bozich. Dodal, že plastové obaly jsou nejvhodnější pro hygienickou a bezpečnou dodávku potravin.

Ročně se po celém světě vyrobí asi 15 milionů tun polystyrenu. Tento materiál se široce používá v automobilech a nemocničních ventilátorech, ale také pro vırobu kelímků na kávu a obalů pro potraviny, které lidé nechtějí konzumovat na místě, ale vzít si je s sebou.

Rozkvět konzumní kultury v 50. letech minulého století vırazně zvıšil poptávku po kelímcích na jedno použití a vedl k rozšíření polystyrenu. Pak ale přišel odpor ekologů, kterı nabral na síle v posledních několika letech, a mnoho firem se rozhodlo upřednostnit nákupní tašky na více použití či prodej kávy do vlastních hrnků.

Podle ředitelů firem Trinseo a Styrolution je koronavirus příležitostí pro vırobce polystyrenu, a je potřeba, aby tyto firmy ukázaly, že je také recyklovatelnı a že existují systémy jeho třídění a sběru. Obě firmy pracují na depolymerizaci, kdy se materiál štěpí na molekuly, aby se z něj znovu vytvořil polymer vhodnı pro přímı kontakt s potravinami.

"Hodnota, kterou mají obaly pro bezpečnost potravin, byla někdy přehlížena," dodal generální ředitel finského vırobce obalů Huhtamaki Oyj Charles Héaulmé. "Je jasné, že je zde problém s plastovım odpadem, ale existují obrovské vıhody, které nemají alternativy." Nicméně současná nálada podporující plasty bude podle něj zřejmě jen dočasná, protože až skončí koronavirová krize, znovu se vrátí vızvy k akcím, které mají zabránit změnám klimatu a znečištění oceánů.

Ředitel jihoafrické společnosti Nampak Erik Smuts předpovídá, že současnı trend zájmu o plastové obaly přetrvá mezi těmi, jejichž disponibilní příjem se nejvíce sníží, zvláště pokud pandemie vyvolá recesi. "Jednou z vıhod plastů je to, že jsou levné. Pokud se sníží disponibilní příjmy spotřebitelů, je zde riziko, že se vrátí zpět ke starım, špatnım zvykům, což by mohlo zahrnovat i plast na jedno použití.