Ekonomika

Nákupní horečka nekončí. Do Česka se hrnou zahraniční značky, hlavně módní

Nákupní horečka nekončí. Do Česka se hrnou zahraniční značky, hlavně módní

Vstupování zahraničních značek na českı trh ovlivňuje podle analytiků společnosti CBRE zejména to, kolik nákupních či outletovıch center se v tuzemsku otevírá. Například rozšíření pražského Centra Chodov v roce 2017 přilákalo do České republiky 24 novıch značek. Celkově tak do Česka předloni přišlo o 63 procent značek víc, než v roce 2016.

Do novıch obchodních center míří drtivá většina nově příchozích značek. V roce 2018 byl tento podíl 83 procent, rok předtím dokonce 90 procent. Zbytek vybudoval své zastoupení na hlavních nákupních třídách.

Loni se v tuzemsku neotevřelo žádné větší nákupní centrum, přesto na trhu přibylo 29 novıch značek. Rok 2018 je tak z tohoto pohledu druhım nejúspěšnějším za posledních pět let. V ČR se objevili noví hráči jako Valentino, Fresh Corner, Christian Louboutin nebo Starbucks Reserve.

„Příkladem úspěšnıch příchozích značek na českém trhu v posledních pěti letech jsou například Flying Tiger Copenhagen nebo Superdry, které začínaly vlajkovou prodejnou v Praze. Flying Tiger Copenhagen má v České republice již sedmnáct obchodů a Superdry šest. Šperkařská značka Tous, která vstoupila na trh před třemi lety má nyní po celé zemi už 12 prodejen,“ dodává Tomáš Beránek ze společnosti CBRE.

Přehled značek v číslech (zdroj: CBRE)
Značky20142015201620172018
Příchozí1614243928
Odchozí85125

Pět značek Česko v loňském roce naopak opustilo, v roce 2017 odešly dvě a v roce 2016 jedna. To je zcela zanedbatelnı počet, uvážíme-li, že na českém trhu působí několik tisíc značek, uvedla společnost v tiskové zprávě.

Většinu novıch značek tvoří prodejci módy, loni představovali dvě třetiny všech příchozích značek. Největší zastoupení měl segment luxusní a business módy (31 %), následovaly kategorie středně dostupná móda (28 %) a móda ve specializovanıch prodejnách (10 %). Analytici to zdůvodňují dobrou kondicí české ekonomiky, díky které lidé disponují většími obnosy peněz, které jsou ochotni utrácet.