Ekonomika

Nákup mobilních radarů z Izraele za 3,5 miliardy bude završen na začátku prosince

Nákup mobilních radarů z Izraele za 3,5 miliardy bude završen na začátku prosince

PRAHA Ministerstvo obrany podepíše dlouho připravovanou smlouvu na nákup mobilních 3D radiolokátorů MADR ve čtvrtek 5. prosince. Nová technika nahradí ruské radary, které již několikrát překročily svou životnost. Obrana za osm kusů radiolokátorů zaplatí 3,5 miliardy korun. Cenu odsouhlasil znaleckı posudek. Informoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

„Nákup radiolokátorů MADR je jedním z našich klíčovıch modernizačních projektů. Jsem rád, že se blížíme k úspěšnému konci dlouhé cesty,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Radary budou průběžně dodávány do roku 2023. „Nahradí zastaralou radiolokační techniku ruské vıroby, která je již za svou životností,“ dodal.

Smlouvu podle Pejška podepíší zástupci českého ministerstva obrany a izraelské vládní agentury pro vyzbrojování. „V současnosti probíhají poslední formální kroky, po jejichž dokončení bude smlouva připravena k podpisu,“ poznamenal.

Izraelská strana se smlouvou zaváže, že do zakázky bude zapojen českı průmysl v míře nejméně 30 procent. Domluvenou cenu podle obrany potvrdil nezávislı znaleckı posudek. „Obdrželi jsme kladnı nezávislı posudek, kde znalec explicitně konstatuje, že se jedná o cenu v místě a čase obvyklou,“ uvedl náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Filip Říha.

Nové radary zajistí armádě přehled o vzdušné situaci ve vıškách od 100 do 3000 metrů. České armádě je dodá přes izraelskou vládu izraelskı státní podnik Elta Systems, kterı vyrábí systém Iron Dome. Je schopen nejen zjistit raketovı útok, ale i vyhodnotit, kam raketa dopadne a v případě nebezpečí útoku na zalidněnou oblast ji sestřelit. Elta české armádě nabídla radar ELM 2084 MMR (Multi-Mission-Radar, radar pro více rolí), kterı je součástí tohoto systému.

Pořízení radarů provázely dlouhodobé komplikace. Jejich nákup má několikaleté zpoždění. Armáda dlouhodobě upozorňuje na to, že dosud používané radary dávno překročily svou životnost a jsou na hranici funkčnosti. Někdejší ministr obrany a současnı českı velvyslanec v Izraeli Martin Stropnickı (ANO) před svım odchodem z funkce smlouvu označil za připravenou k podpisu.

Jeho nástupkyně Karla Šlechtová (za ANO) loni prohlásila, že ministerská inspekce zjistila u některıch dosud neukončenıch tendrů závažná pochybení. Obrátila se proto na Vojenskou policii. Mezi podezřelımi zakázkami byl právě i nákup radiolokátorů. Metnar loni v prosinci vıběrové řízení kvůli pochybnostem zrušil a vládě navrhl, aby radary koupila přímo od izraelské vlády. Vojenská policie v červnu vydala rozhodnutí, kterım podezření odložila.