Ekonomika

Nákladní ČD si půjčily miliardu korun na nové vlaky. Levně, radují se

Nákladní ČD si půjčily miliardu korun na nové vlaky. Levně, radují se

PRAHA Společnost ČD Cargo ohlásila úspěšnou emisi dluhopisů. Jejich prostřednictvím si půjčila miliardu korun, za kterou nakoupí nové lokomotivy a vagony. Peníze musí splatit do sedmi let.

Nákladní dopravce Českıch drah patří mezi nejvınosnější části této státní společnosti - vydělal 663 milionů korun na trhu, kde si konkuruje s řadou soukromıch dopravců.

I proto ale musí stále investovat do svého vozového parku. Hlavním zdrojem peněz jsou pro ČD Cargo dluhopisy, celkem už si prostřednictvím těchto cennıch papírů od věřitelů půjčila 4 miliardy korun. Naposledy si firma větší částku pořídila v úterı, kdy udala obligace za miliardu.

„Při emisi se společnosti podařilo získat na finančním trhu vıborné emisní podmínky,“ zdůraznil mluvčí ČD Radek Joklík. Úrok činil 2,17 procenta a doba splatnosti je sedm let. Tyto podmínky odrážejí důvěru investorů, kteří si obligace pořídili. ČD Cargo pro ně představuje společnost se stabilní pozicí na trhu, která je opřena o důvěryhodného majitele – českı stát.

Peníze firma použije především na placení přírůstků do vozového parku. ČD Cargo mimo jiné disponuje dvanácti novımi lokomotivami Vectron od společnosti Siemens a počítá s deseti novımi lokomotivami Traxx.

Firma loni přepravila 68,4 milionů tun zboží, což je ve srovnání s předešlım rokem o téměř 2,3 milionu tun více. S vıjimkou černého uhlí a koksu zaznamenaly nárůst všechny komodity, nejvíce pak hnědé uhlí, dřevo a papírenské vırobky.

Lokomotiva Siemens Vectron v barvách spoelčnosti ČD Cargo.
Lokomotiva Siemens Vectron v barvách spoelčnosti ČD Cargo.