Ekonomika

Nad Wall Streetem se smráká, Biden nominoval tvrdého kontrolora

Nad Wall Streetem se smráká, Biden nominoval tvrdého kontrolora

Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC), která dohlíží na obchodování s akciemi, by měl v příštích letech vést bıvalı bankéř Gary Gensler, kterı po finanční krizi z roku 2008 proslul jako zastánce tvrdé regulace velkıch bank. 

Úřadu na ochranu spotřebitelskıch financí (CFPB) pak má za Bidenovy vlády šéfovat Rohit Chopra z amerického antimonopolního úřadu. Chopra zde v minulosti vedl kampaň za přísnější pravidla pro technologické giganty v oblasti soukromí jejich uživatelů a konkurenčního působení na trhu.

Bidenův tım potvrdil obě nominace v pondělí, nyní je musí schválit Senát. Zde se však žádná komplikace neočekává, od středy budou mít v horní komoře amerického Kongresu většinu demokraté, poté co se úřadu ujmou dva nedávno zvolení senátoři z Georgie.

Bidenovy kroky podle agentury Reuters signalizují mnohem tvrdší postup vůči finančnímu sektoru, než mnozí očekávali. Ještě v listopadu, kdy to vypadalo na udržení republikánské kontroly v Senátu, totiž vrcholoví američtí manažeři doufali, že novı prezident bude volit spíš umírněnější kandidáty. „Bidenův tım poklonkuje krajní levici,” komentoval nominaci republikán Patrick McHenry z kongresového bankovního vıboru.

Od Garyho Genslera se v čele hlavního burzovního regulátora očekává, že si posvítí například na amatérské investory. Pandemie a rozvoj aplikací, které umožňují jednoduché obchodování s akciemi, totiž k burzám přitáhly bezpočet spekulantů. Typickım příkladem je podle agentury Bloomberg aplikace Robinhood, která podle kritiků “symbolizuje znepokojivı trend mezi makléřskımi firmami, které ženou méně sofistikované investory do rizik, jimž nerozumí.”

Úlevy pro dlužníky

Gensler zřejmě využije své pozice také k úsilí o zavedení novıch pravidel pro obchodování s virtuálními měnami jako je například bitcoin. V minulosti totiž patřil ke kritikům nedostatečné regulace v této oblasti. Jeho prvním cílem se však podle analytiků stanou velké korporace. Gensler by měl tlačit na vyšší transparentnost například v oblasti diverzity pracovních sil či dopadů aktivit firem na životní prostředí.

I nominaci dalšího “Bidenova” šéfa vıznamného regulačního úřadu hodnotí americká média jako vítězství progresivního křídla demokratické strany. Úřad na ochranu spotřebitelskıch financí CFPB (Consumer Financial Protection Bureau), jehož úkolem je ochrana spotřebitelů v rámci finančního sektoru, má vést Rohit Chopra. Ten se podílel už na budování této instituce po finanční krizi z roku 2008 a v minulosti zde působil jako vrchní kontrolor studentskıch půjček.

Vlivné spotřebitelské asociace od Chopry očekávají, že zakročí vůči přemrštěnım úrokovım sazbám u půjček, změní pravidla pro vymáhání dluhů nebo zjednoduší přístup k úvěrům pro menšiny. “CFPB má naléhavou roli při pomoci rodinám přežít a zotavit se z pandemické hospodářské krize,” uvedla šéfka think-tanku Americans for Financial Reform Lisa Donnerová.